Czy brak prawidłowego przybierania na wadze może świadczyć o kolce niemowlęcej?

Skrupulatnie sprawdzasz, czy dziecko rozwija się zgodnie z siatką centylową i widzisz odchylenia od normy? Jeśli są niewielkie, to zupełnie normalne, bo każdy noworodek jest inny i rośnie we własnym tempie. Znaczące odstępstwa od standardów przybierania na wadze mogą jednak świadczyć o pewnych problemach, np. z kolką niemowlęcą. Zobacz, co warto o tym wiedzieć.

Dlaczego kolce niemowlęcej towarzyszy spadek wagi? 

Wydawać by się mogło, że kolka niemowlęca i nieprzybieranie na wadze to dwie zupełnie odmienne sprawy. W praktyce są ze sobą powiązane i pokażemy Ci to na przykładzie. 

Wyobraź sobie, że boli Cię brzuch – czujesz w nim ciągły ucisk, masz wzdęcia i nie możesz skupić się na niczym innym niż myślenie o tym, co się dzieje z Twoim brzuchem. Czy w takiej sytuacji masz ochotę na to, by coś przekąsić albo zjeść obiad do ostatniego kęsa? Najpewniej nawet nie możesz patrzeć na jedzenie. Podobnie czuje się dziecko, które – choć z pewnością czuje głód, bo jego żołądek jest niewielki – to jednak stanowczo odmawia piersi czy butelki. 

Kolka niemowlęca może pojawiać się przez kilka pierwszych miesięcy życia. Jest to okres, w którym noworodek "rośnie w oczach" i szybko przybiera na wadze. Takie nieregularne karmienie spowodowane silnym bólem brzuszka mogą bardzo zaburzyć ten proces – stąd też mogą wystąpić nieprawidłowości w przybieraniu na wadze. 

Czy zmuszanie do jedzenia podczas ataku kolki to dobry pomysł? 

Odpowiadając na to pytanie, ponownie poprosimy Cię o postawienie się w sytuacji dziecka. Czy chciałabyś, żeby ktoś siłą wmusił w Ciebie jedzenie, podczas gdy Twój brzuch jest twardy od gazów i bolący? Niemowlę również tego nie chce. Co więcej, takie działanie jedynie je zestresuje, a stres jest jednym z czynników mogących potęgować ataki kolki. Osiągniesz zatem efekt przeciwny do zamierzonego i tylko pogorszysz sytuację, sprawiając dziecku jeszcze większy dyskomfort. 

Znacznie lepszym pomysłem jest przeczekanie złego momentu i zaproponowanie noworodkowi pokarmu wtedy, gdy już się uspokoi. Wydłużenie przerwy pomiędzy karmieniami przyniesie mniejszą szkodę niż karmienie na siłę, które będzie wyczerpujące i dla dziecka, i dla mamy. 

Czy brak prawidłowego przybierania na wadze to powód do niepokoju? 

Powody niskiego przyrostu masy ciała u niemowlęcia mogą być różne – jedne błahe, inne znacznie poważniejsze. Jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem, gdy zauważysz taki problem. Jeśli okaże się, że winę za to ponosi kolka, pediatra uspokoi Cię i podpowie takie metody walki z nią, o których być może jeszcze nie słyszałaś. Skorzystanie z porady lekarskiej jest zatem zawsze dobrym pomysłem, gdy coś Cię niepokoi.