Być może gdyby kolka niemowlęca pojawiała się u nieco starszych dzieci, stanowiłaby mniejsze obciążenie dla rodziców. Występuje jednak między 2 tygodniem a 5 miesiącem życia, czyli w okresie, gdy rodzice dopiero oswajają się z nową rolą i mają dużo na głowie. Są zatem czuli na wszelkie oznaki tego, że robią coś źle. A ciągły płacz dziecka może zostać odebrany w ten sposób.
Pierwsze tygodnie z noworodkiem w domu są ogromnym wysiłkiem fizycznym. Mama wciąż zmaga się z uciążliwymi dolegliwościami połogowymi, które mogą być wyjątkowo bolesne, a do tego wciąż odnajduje się w nowej roli. Tata natomiast próbuje pracować tak jak zwykle, odciążyć partnerkę w domowym obowiązkach, a do tego nawiązywać kontakt z dzieckiem, które w tym okresie spędza przecież nieporównywalnie więcej czasu z mamą. Częste pobudki nocne i związane z nimi chroniczne niewyspanie sprawiają, że negatywne emocje związane z kolką trafiają na bardzo podatny grunt.
Nowo narodzone dziecko staje się od razu całym światem swoich rodziców, którzy starają się dać mu wszystko, co najlepsze. Odkładają na bok własne potrzeby, byle tylko zapewnić małemu człowiekowi to, czego potrzebuje w pierwszych miesiącach życia.
Czasem jednak nawet najszczersze chęci nie zdadzą się na nic. Kolka niemowlęca jest bowiem taką przypadłością, która pojawia się bez żadnej konkretnej przyczyny. Choć istnieje wiele sposobów na walkę z nią, to jednak żaden nie daje stuprocentowej gwarancji powodzenia. Pozostaje więc tylko próbować i nie brać do siebie tego poczucia bezsilności czy wręcz winy, gdy mimo wszelkich starań dziecko znowu ma atak kolki i zanosi się od płaczu.
Nawet jeśli jesteś odporna na psychiczne skutki słuchania płaczu dziecka, którego nie da się uspokoić, na pewno nie pozostaniesz obojętna wobec fizycznych, namacalnych skutków tej przypadłości. A i takie mogą się pojawić. Bóle brzuszka pojawiające się w regularnych odstępach osłabiają apetyt i mogą doprowadzić do odmawiania przyjmowania pokarmu. To z kolei może skutkować nieprawidłowym przybieraniem na wadze czy wręcz chudnięciem niemowlęcia.
Takie problemy z wagą są już poważnym problemem, który warto skonsultować z pediatrą. Nie tylko potwierdzi on, czy faktycznie kolka ponosi za to odpowiedzialność, ale też przygotuje plan powrotu do prawidłowej wagi. Warto też podpytać lekarza o sprawdzone sposoby na kolkę. Być może poznasz taki, którego jeszcze nie próbowałaś – a nuż okaże się strzałem w dziesiątkę!