Wydaje Ci się, że tylko Twoje dziecko cierpi na kolkę? Zastanawiasz się, co zrobiłaś źle, skoro akurat Twoją pociechę dotknęła ta dolegliwość, na którą nie skarżą się inne mamy? Wbrew pozorom, kolka niemowlęca ma miejsce znacznie częściej niż myślisz. Szacuje się, że nawet 40% dzieci na świecie zmaga się z bolesnymi wzdęciami brzuszka. Wiele z nich nie otrzymuje jednak właściwej diagnozy ze względu na niespecyficzne oznaki tej dolegliwości, które mogą być różne u każdego maluszka.
Dlaczego więc tak rzadko słyszy się o kolce? Chociaż jest ona bardzo męcząca tak dla dziecka, jak dla rodzica, to jednak stosunkowo szybko mija. Najczęściej samoczynnie zanika po kilku tygodniach czy miesiącach, nie pozostawiając po sobie nic poza przykrymi wspomnieniami. W ukojeniu bólu i dyskomfortu maluszka pomagają z kolei domowe sposoby. Można do nich zaliczyć m.in.:
Każde dziecko jest inne i jego organizm rozwija się we własnym tempie. Odmienny jest również moment, w którym maluszek po raz pierwszy doświadcza kolki. Bardzo często problem pojawia się już w pierwszych tygodniach życia. Statystyki wskazują, że u aż 80% niemowląt ataki kolki rozpoczęły się w 2. tygodniu życia. Równie dobrze u Twojego dziecka może to wydarzyć się szybciej lub później, gdyż nie jest to regułą.
Aby ból brzuszka mógł zostać zakwalifikowany jako klasyczna kolka niemowlęca, musi spełniać pewne kryteria. Zgodnie z tymi najczęściej stosowanymi (tzw. kryteriami rzymskimi lub trójkowymi) atak kolki powinien trwać ok. 3 godziny i powtarzać się co najmniej 3-krotnie w tygodniu przez 3 tygodnie z rzędu. Zdarzają się jednak kolki, które trwają krócej lub dłużej, bo wszystko sprowadza się do uwarunkowań indywidualnych.
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, kolka niemowlęca nie trwa wiecznie i w pewnym momencie samoczynnie ustępuje. Kiedy ma to miejsce? Najczęściej w okolicach 3-5. miesiąca życia. U niektórych maluszków kończy się jednak znacznie szybciej, nawet po kilku atakach kolkowych.
Mimo wszystko warto mieć na uwadze, że nie każdy ból brzuszka to od razu kolka, nawet jeśli dziecko idealnie spełnia książkowe kryteria. Jeśli cokolwiek Cię niepokoi, możesz zawsze skonsultować się z pediatrą, aby upewnić się, że Twojemu maluszkowi nie dolega nic poważnego.