Kolka niemowlęca to dolegliwość, którego przyczyny nie zostały jeszcze jednoznacznie potwierdzone. Wśród tych, które bywają wymieniane najczęściej jako podnoszące ryzyko pojawienia się ataku kolki, jest połykanie powietrza podczas karmienia dziecka.
Aby tego uniknąć, możesz zmienić technikę podawania dziecku piersi lub mleka modyfikowanego z butelki. Wystarczy ułożyć je w takiej pozycji, by główka była przez cały czas lekko powyżej linii ramion i reszty ciała. Pomocna może się w tym też okazać tzw. butelka antykolkowa, której specyficzna budowa została zaprojektowana w sposób ograniczający połykanie powietrza wraz z podawanym pokarmem.
Jak już wspomnieliśmy, za wyjątkowe właściwości butelki antykolkowej odpowiada jej konstrukcja, a dokładnie jej trzy aspekty:
Mnogość butelek antykolkowych dostępnych na rynku sprawia, że masz spory wybór. Przed podjęciem decyzji warto jednak zwrócić uwagę na pewne kwestie. Najważniejszą z nich jest rodzaj zastosowanego systemu odpowietrzania. Z punktu widzenia rodzica najlepszym jest ten, który składa się z jak najmniejszej liczby elementów koniecznych do rozmontowania po użyciu i umycia z osobna. Skraca to czas potrzebny do wyczyszczenia butelki. W tym kontekście istotne jest także to, czy można ją włożyć do zmywarki, czy też konieczne jest ręczne mycie po każdym użyciu.
Trzeba też mieć na uwadze to, że drobne elementy, które składają się na butelkę antykolkową, są podatne na gubienie (ze względu na swój niewielki rozmiar) i mogą się zużywać. Jeśli producent udostępnia możliwość dokupienia takich elementów z osobna, nie musisz wymieniać całej butelki, gdy dojdzie do takiej sytuacji – kupisz tylko brakującą część i możesz dalej użytkować akcesorium.