Czy biały szum może przynieść ulgę przy kolce niemowlęcej?

Jako rodzic dziecka zmagającego się z kolką niemowlęcą na pewno szukasz różnych sposobów na to, by przynieść maluszkowi ulgę. Jedną z takich metod może się okazać terapia białym szumem. Sprawdź, co warto o tym wiedzieć.

Czym jest biały szum? 

Tak jak białe światło łączy w sobie wszystkie możliwe barwy, tak biały szum stanowi połączenie dźwięków o różnej częstotliwości. Cechuje go całkowicie płaskie widmo akustyczne. Co to oznacza w praktyce? Jest to powolny, równomierny i jednostajny dźwięk, który jest w stanie zamaskować inne odgłosy dobiegające z otoczenia. 

Dlaczego biały szum może wspomagać łagodzenie bólu kolkowego? 

Z pewnością wiesz, że dziecko znajdujące się w środowisku prenatalnym słyszy wszystkie dźwięki dobiegające z otoczenia, a także z organizmu mamy, np. miarowe bicie serca czy krew przepływającą przez żyły w równym rytmie. Są one jednak przytłumione, gdyż docierają do maluszka poprzez dodatkową barierę pod postacią płynu owodniowego. 

W rezultacie przez 9 miesięcy maluszek jest niemal non stop otoczony białym szumem. Co w związku z tym? Szumiące odgłosy kojarzą mu się zatem z bezpieczeństwem i spokojem, jak podczas pobytu w bezpiecznym otoczeniu brzucha mamy. Pozwalają mu się zatem uspokoić i wyciszyć, a to kluczowe dla pokonania bólu towarzyszącego kolce. 

Jak stosować biały szum, by przynieść ulgę przy kolce? 

Jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu nasze mamy i babcie stosowały biały szum pod postacią włączonego odkurzacza, okapu czy pralki. Dziś również możesz korzystać z tych sprawdzonych sposobów sprzed lat, ale masz też do dyspozycji nowocześniejsze rozwiązania, jak np. specjalne urządzenia emitujące biały szum o określonej głośności, całkowicie bezpiecznej dla słuchu dziecka. 

Aby biały szum rzeczywiście wspomógł łagodzenie kolki i nie stanowił żadnego zagrożenia dla niemowlaka, warto jednak trzymać się pewnych zasad. Po pierwsze, dźwięk nie może być zbyt głośny. Dla dzieci w pierwszych miesiącach życia bezpieczna granica wynosi 45 decybeli. Po drugie, urządzenie generujące szum powinno stać w odpowiednim oddaleniu od maluszka, co najmniej 200-centymetrowym. 

Choć stosowanie białego szumu przez cały dzień może być kuszące, to jednak nie jest wskazane. Rozwój dziecka wymaga pewnej aktywności i rozbudzenia ciekawości świata, a szumiące odgłosy skłaniają raczej do wyciszenia i snu, które stanowią ich przeciwieństwo. Z tego powodu warto ograniczyć włączanie białego szumu do sytuacji, w których jest rzeczywiście potrzebny, czyli np. do kojenia ataków kolki czy usypiania niemowlęcia mającego z tym trudności. 

Copyright © Agora SA