Kolka niemowlęca: sposoby warte wypróbowania!

Gdy dziecko cierpi z powodu kolki niemowlęcej, czujesz bezsilność i z pewnością zrobisz wszystko, żeby przynieść mu ulgę. Sprawdź najpopularniejsze sposoby na kolkę i przekonaj się, czy pomogą Twojemu maluszkowi.

Terapia ciepłem – czy jest pomocna w przypadku kolki?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na kolkę jest stosowanie tzw. terapii ciepłem,

która może występować w dwóch postaciach. Pierwsza z nich to ciepła kąpiel, która pomoże dziecku rozluźnić się i zrelaksować, a tym samym ukoić napad bólu. Drugą stanowi przykładanie ciepłych okładów bezpośrednio do bolącego brzuszka. Okłady mogą się okazać łatwiejsze do zastosowania – maluszek cierpiący na kolkę może być bardzo niespokojny i wierzgać nóżkami, a to na pewno utrudni wsadzenie go do wanienki z wodą.

Kolka niemowlęca a środki z symetykonem – jak to działa?

Substancją, która może przynieść ulgę dziecku cierpiącego na atak kolki, jest symetykon. Jak działa ten składnik? Symetykon pomaga pozbyć się objawów związanych z nadmiernym gromadzeniem gazów w przewodzie pokarmowym. W efekcie brzuszek staje się znów miękki, a dziecko powinno się uspokoić w związku z ustaniem nieprzyjemnych dolegliwości brzusznych.

Jak ukoić płacz dziecka spowodowany kolką?

Gdy powyższe metody zwalczania kolki nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, możesz uciec się do innych sposobów służących do uspokojenia dziecka. Pomocne mogą się okazać chociażby noszenie na rękach, rytmiczne kołysanie i przytulanie – kontakt z rodzicem zwiększa poczucie bezpieczeństwa i koi, niezależnie od przyczyny. Warto również wypróbować biały szum, zwłaszcza jeśli maluszek dobrze na niego reaguje i szybko usypia, gdy słyszy charakterystyczne, szumiące odgłosy.

Kolce warto też zapobiegać jeszcze zanim się pojawi. Wykorzystaj w tym celu specjalne masaże antykolkowe, które należy wykonywać regularnie. Możesz również sprawdzić swoją technikę karmienia. Kolce sprzyja trzymanie główki niemowlęcia na równi z tułowiem – jeśli będzie lekko uniesiona względem reszty ciała, maluch powinien połykać mniej powietrza. To z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia kolki.