Okłady i kąpiele podczas kolki - fakt czy mit? Jak skutecznie przynieść ulgę dziecku?

Wśród sposobów na kolkę niemowlęcą wymienia się czasem ciepłe okłady i kąpiele. Sprawdź, czy terapia ciepłem rzeczywiście może przynieść dziecku ulgę.

Dlaczego ciepło może łagodzić dolegliwości bólowe?

Stosowanie ciepłych okładów i kąpieli to znany nie od dziś sposób na walkę z bólami różnego pochodzenia. Nasze mamy i babcie stosowały go m.in. przy dolegliwościach miesiączkowych lub związanych z migreną. Skąd bierze się to uczucie ulgi, gdy przykładasz ciepły okład do bolącego miejsca? Ma to związek z rozluźnianiem mięśni. W rezultacie sprawdzi się również w przypadku ataku kolki u dziecka, podczas której maluszek ma twardy brzuszek i spięte mięśnie.

Co wybrać na kolkę: ciepłą kąpiel czy okład?

W przypadku niemowląt kuracja ciepłem może być stosowana na dwa sposoby: jako miejscowy okład przyłożony do bolącego brzuszka lub kąpiel dla całego ciała. Oba cechują się porównywalną skutecznością, jednak mogą być stosowane w innych sytuacjach.

Jeśli atak kolki jest umiarkowany i ogranicza się do intensywnego płaczu, możesz spróbować włożyć niemowlę do wanienki wypełnionej ciepłą wodą. Jeśli jednak ból jest na tyle silny, że dziecko wierzga nóżkami i nie może się uspokoić, będzie to albo trudno wykonalne, albo zbyt stresogenne dla maluszka. Wtedy lepszym pomysłem będzie sięgnięcie po ciepły okład, który bez problemu przyłożysz do brzuszka zarówno w pozycji leżącej, jak i podczas trzymania niemowlaka na rękach lub kolanach.

Na co uważać, przygotowując dziecku antykolkową kąpiel lub okład?

Niezależnie od tego, którą z terapii ciepłem wybierzesz, musisz uważać na jedną rzecz: temperaturę. Okład lub kąpiel mają być bowiem ciepłe (wręcz letnie), ale pod żadnym pozorem niegorące. Dlaczego?

Po pierwsze, może to skutkować poparzeniem skóry, tym bardziej że w przypadku niemowląt jest ona znacznie cieńsza i delikatniejsza niż u osoby dorosłej. Po drugie, o ile ciepło rozluźnia mięśnie i przynosi ulgę, o tyle gorąco wzmaga stan zapalny w mięśniach. Po krótkotrwałej uldze przyjdzie zatem nawet większa fala bólu niż wcześniej.

Jaka temperatura będzie odpowiednia? Woda lub okład powinny mieć maksymalnie ok. 37°C i warto sprawdzić to precyzyjnie przy użyciu termometru. W przypadku okładu warto też zmienić klasyczny termofor na pieluszkę zamoczoną w ciepłej wodzie lub specjalny ogrzewacz wypełniony naturalnymi pestkami.

Miej na uwadze to, że nie każde dziecko dobrze reaguje na antykolkową terapię ciepłem. Jeśli zauważysz, że maluch nie odczuwa ulgi lub wręcz przeciwnie, czuje się coraz gorzej, nie rób nic na siłę. Zamiast tego przetestuj inny sposób na kolkę.