Jak wspierać dziecko w nauce samodzielnego jedzenia?

Samodzielne jedzenie to umiejętność, która otwiera dziecko na nowe smaki i stanowi ważny etap w jego rozwoju. Oto kilka wskazówek pomocnych przy przeprowadzaniu niemowlaka przez ten proces w sposób jak najkorzystniejszy dla niego.

Czy dziecko jest gotowe na naukę samodzielnego jedzenia?

Choć często mówi się, że rzucanie na głęboką wodę to najlepszy sposób na naukę, dziś wiadomo już, że nie sprawdza się to w przypadku małych dzieci, które nabywają umiejętności niezbędnych w życiu. Z tego powodu należy koniecznie upewnić się, czy niemowlę jest gotowe do tego, by eksplorować świat nowych smaków i jedzenia o innej konsystencji niż dotychczas. Po czym rozpoznać, że nadeszła właściwa chwila?

  • Dziecko pewnie siedzi w pozycji wyprostowanej i trzyma główkę w górze bez żadnego wysiłku.
  • Pierwsze ząbki już się pojawiły i niemowlę ochoczo je testuje, wkładając do buzi i gryząc najróżniejsze przedmioty.
  • Maluch coraz częściej sięga rączkami w kierunku jedzenia i próbuje je chwycić, nawet jeśli nie do końca mu to wychodzi.

Najpierw rączki, później łyżeczka

W początkowym etapie nauki samodzielnego jedzenia wybieraj do karmienia takie miejsca, które są łatwe do posprzątania. Rozchlapany sos, upadające na ziemię kęsy czy brukselka lecąca na drugą stronę pomieszczenia to coś, co dołączy do Twojej codziennej rutyny. Zatem warto już na wstępie zadbać o zabezpieczenie najbliższej okolicy przed zabrudzeniem, żeby ułatwić sobie późniejsze sprzątanie.

Na samym początku dziecko powinno jeść rączkami, zgodnie z założeniami metody BLW. W ten sposób będzie odkrywać jedzenie wszystkimi zmysłami, a nie tylko smakiem – dotknie go, poczuje konsystencję, powącha, poliże i dopiero wtedy zdecyduje, czy chce to zjeść. Kiedy wprowadzić mu naukę jedzenia łyżeczką? Gdy już poczuje się pewnie w samodzielnym jedzeniu, a jego koordynacja wzrokowo-ruchowa nieco się wzmocni. Maluch sam podpowie Ci, czy to dobry moment, sięgając po łyżeczkę i podejmując pierwsze próby nabierania na nią jedzenia poprzez naśladowanie Twojego zachowania.

Dlaczego dziecko tak wolno uczy się jeść?

Pamiętaj o tym, że każde dziecko jest inne i rozwija się we własnym tempie. To nie wyścigi, a wolniejszy proces przyswajania nowych umiejętności wcale nie świadczy o tym, że niemowlę rozwija się gorzej. Radzi sobie z tym na medal tak jak i Ty w roli rodzica.

Pospieszanie niemowlaka, stresowanie go czy wręcz krytykowanie nie przyniosą oczekiwanego efektu w postaci przyspieszenia nauki. W ten sposób możesz wręcz osiągnąć przeciwny skutek –zablokować chęć odkrywania świata u malucha i spowolnić jego rozwój. A nie na tym powinna polegać rola rodzica. Zamiast tego uzbrój się w cierpliwość i daj dziecku czas. Etap brudzenia połowy kuchni podczas karmienia jest istotny i choć wymaga od Ciebie dużo pracy, to kiedyś minie. Przyniesie jednak wiele korzyści dla niemowlaka.