Na czym polega karmienie mieszane?

Przez pierwsze pół roku życia noworodek potrzebuje jedynie mleka mamy. Później możesz powoli wprowadzać do jego diety inne pokarmy. Jednym ze sposobów na to jest karmienie mieszane. Dowiedz się, jak działa i jakie są jego zalety dla Ciebie oraz Twojego dziecka.

Co oznacza karmienie mieszane?  

Jak sama nazwa sugeruje, karmienie mieszane łączy w sobie dwie różne metody. Pierwsza z nich to tradycyjne karmienie piersią, do którego dziecko jest już przyzwyczajone. Druga to wprowadzenie do jego diety mleka modyfikowanego. Oba sposoby są stosowane naprzemiennie w zależności od aktualnych potrzeb i możliwości rodziców. 

Kiedy warto zdecydować się na karmienie mieszane? 

Karmienie mieszane niesie za siebie wiele zalet – tak dla dziecka, jak dla rodziców. Należą do nich m.in.: 

  • odciążenie mamy w karmieniu i umożliwienie jej powrotu do pracy lub po prostu odpoczynku, 
  • przygotowanie dziecka na odstawienie od piersi i późniejsze rozszerzanie diety o stałe pokarmy, aby sprawiło mu to jak najmniejszą trudność, 
  • sprawdzenie, czy to odpowiedni moment na zakończenie karmienia piersią – czy dziecko i mama są gotowi na tak dużą zmianę w życiu. 

Na karmienie mieszane często decydują się też mamy, które mają słabą laktację. Takie rozwiązanie pozwala czerpać korzyści z niesamowitych właściwości mleka mamy przy jednoczesnym dokarmianiu innym pokarmem, aby zaspokoić potrzeby żywieniowe niemowlaka i umożliwić mu prawidłowe przybieranie na wadze. Dzięki temu dziecko będzie się zdrowo rozwijać, podczas gdy mama może popracować z doradcą laktacyjnym, żeby pobudzić produkcję mleka. Oczywiście jeśli zależy jej na tym, żeby dalej karmić dziecko naturalnie – równie dobrze może to być pierwszy krok do odstawienia niemowlaka od piersi. 

Czy karmienie mieszane jest bezpieczne dla dziecka? 

Jako mama martwisz się o to, by wszelkie zmiany w życiu maluszka nie zagrażały jego poczuciu bezpieczeństwa. Przejście na karmienie mieszane nie stanowi jednak żadnego zagrożenia dla niemowlaka, a wręcz może mu się przysłużyć. Może być bowiem łagodnym wstępem do rozszerzania diety o stałe pokarmy i całkowitego odstawienia od piersi. Pozwala zatem przyzwyczaić się do zmian, a tym samym znieść je łagodniej. 

Po wprowadzeniu karmienia mieszanego obserwuj dziecko i sprawdzaj jego reakcje. Naturalnym efektem mogą być biegunki lub zaparcia, które jednak powinny ustąpić w krótkim czasie. Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy karmienie mieszane sprawdzi się w przypadku Twojego dziecka, skonsultuj się z pediatrą. 

Copyright © Agora SA