Co to jest BLW?

Metoda BLW to jeden ze sposobów na odstawienie dziecka od stuprocentowo mlecznej diety i rozszerzenie jego diety o pokarmy cechujące się stałą formą. Zobacz, co warto o tym wiedzieć.

Na czym polega Baby Led Weaning?

W języku polskim skrót BLW bywa czasem rozwijany jako "Bobas Lubi Wybór", co doskonale oddaje charakter tego terminu. Jest to metoda rozszerzania diety niemowlaka, która ma za zadanie przedstawić mu zróżnicowane posiłki, a jednocześnie pokazać, że może sam wybierać to, co chce zjeść. Z jednej strony ma to na celu odzwyczajenie od diety mlecznej i wykształcenie nowych preferencji smakowych. Z drugiej – jest nauką samodzielności i tego, że rodzic mu ufa.

W przypadku nauki jedzenia metodą BLW istotne jest nie tylko swobodne poznawanie nowych smaków, lecz również sam sposób celebrowania posiłków. Powinny być spożywane wraz z resztą rodziny i podawane w taki sposób, by dziecko mogło samodzielnie poradzić sobie z jedzeniem przy użyciu rąk. Należy mu przy tym zapewnić wybór – niech sięga po to, co go zaciekawi, i sprawdza, czy to polubi. Jedzenie może być przyjemnością, a nie stresem dla niemowlaka i rodzica. A co do artystycznego bałaganu, który powstanie podczas takiego karmienia, jego posprzątanie zajmie Ci chwilę. Radość dziecka z eksplorowania świata w ten sposób będzie trwać znacznie dłużej.

Jakie korzyści niesie za sobą metoda BLW?

Metoda BLW cieszy się dużym powodzeniem wśród rodziców za sprawą tego, ile może zyskać dziecko dzięki wprowadzaniu nowych pokarmów w ten sposób. Poza tymi wspomnianymi już powyżej, warto zwrócić uwagę również na następujące aspekty:

  • samodzielne chwytanie jedzenia i wkładanie go do buzi pomaga ćwiczyć motorykę małą oraz koordynację ręka-oko,
  • jedzenie rączkami sprawia, że proces ten obejmuje niemal wszystkie zmysły – maluch widzi produkty na talerzu, może je dotknąć, powąchać i na końcu przekonać się, jak smakują,
  • nauka nowych smaków poprzez zabawę powoduje, że nawet nieudane eksperymenty smakowe są mniej uciążliwe i rzadziej kończą się płaczem czy marudzeniem,
  • samodzielne kontrolowanie ilości spożywanego jedzenia zapobiega przekarmianiu malucha,
  • dziecko, które samodzielnie podejmuje decyzje żywieniowe (oczywiście ze zdrowych, zbilansowanych propozycji podsuniętych przez rodzica), rozwija poczucie pewności siebie.

Co może sprawiać trudność w takim rozszerzaniu diety niemowlaka?

Metoda BLW zakłada głównie podawanie produktów spożywczych w ich naturalnej formie, a nie tylko pod postacią musów i papek. Z tego powodu można ją stosować dopiero wtedy, gdy dziecko jest na to gotowe. I nie chodzi tu tylko o to, że niemowlę wskazuje rączką na jedzenie i chwyta je. Powinno też stabilnie siedzieć, gdyż to zmniejsza ryzyko zakrztuszenia podczas spożywania nowych posiłków o nieznanej wcześniej teksturze.

Rodzice mają też czasem trudność ze zrozumieniem tego, że dziecko ma prawo odmówić jedzenia, jeśli mu nie smakuje lub nie jest głodne. Nie ma w tym nic złego i nie oznacza to, że je za mało i wpłynie to na jego zdrowie. Taką decyzję również należy uszanować, bo na tym polega metoda BLW.

Copyright © Agora SA