Jak powinno wyglądać prawidłowe przybieranie na wadze przez niemowlaka?

Niepokój każdej świeżo upieczonej mamy ma jedno oblicze: czy moje dziecko na pewno rozwija się prawidłowo? Sprawdź, jak powinna wzrastać waga noworodka w pierwszych miesiącach, abyś mogła zapomnieć o tych obawach.

Ile waży dziecko od razu po urodzeniu? 

Orientacyjną wagę swojego dziecka poznasz już w ciąży. "Po drugiej stronie brzucha" noworodek zostanie zważony już w pierwszej godzinie po porodzie. Chociaż średnia waga niemowląt waha się w przedziale od 3,3 do 3,6 kg, to jednak odstępstwa od niej nie są niczym strasznym. Równie dobrze Twoje dziecko może ważyć po urodzeniu ponad 4 lub mniej niż 3 kg i wszystko będzie w porządku. 

Chcemy Cię jeszcze uspokoić w jednej kwestii. To zupełnie normalne, że dziecko straci ok. 10% swojej wagi urodzeniowej w pierwszych dniach po porodzie. Proces ten ma swoją nazwę: fizjologiczny spadek masy ciała. Jest związany z wydalaniem smółki, a także utratą płynów na skutek siusiania czy zasychania kikuta pępowinowego. Nie ma więc powodów do niepokoju. 

Jak przybiera na wadze noworodek w pierwszych miesiącach życia? 

Już po kilku dniach od porodu, gdy zakończy się fizjologiczny spadek masy ciała, dziecko będzie przybierać na wadze. I choć zacznie powoli, to jednak z każdym dniem zmiana będzie coraz wyraźniejsza. To, czy waga dziecka wzrasta prawidłowo, sprawdzisz samodzielnie, korzystając z tzw. siatki centylowej. Jest to nic innego, jak wykres przedstawiający, jak stosunek wagi do wzrostu u Twojego dziecka wygląda w odniesieniu do innych niemowląt. 

Podręcznikowe przybieranie na wadze do 4. miesiąca życia zakłada przyrost na poziomie ok. 120-225 g na tydzień. Między 4. a 6. miesiącem wartość ta wynosi już ok. 90-150 g na tydzień, a między 6. a 12. miesiącem – 50-80 g na tydzień. 

Jak ważyć dziecko? 

Do precyzyjnego kontrolowania wzrostu wagi noworodka konieczne jest jego ważenie. Jak to robić, by było bezpieczne dla dziecka, a przy tym jak najprecyzyjniejsze? Potrzebujesz do tego wagi niemowlęcej – zaprojektowanej w taki sposób, by zapewnić mu optymalne bezpieczeństwo oraz komfort podczas tego zabiegu. Ważna uwaga: noworodka należy zawsze ważyć na tej samej wadze, żeby wyeliminować ewentualne nieprawidłowości w kalibracji urządzeń. 

Nie musisz, a nawet nie powinnaś ważyć dziecka codziennie, chyba że lekarz lub położna zalecą inaczej. W zupełności wystarczające będzie ważenie noworodka raz na tydzień lub dwa.