Orientacyjną wagę swojego dziecka poznasz już w ciąży. "Po drugiej stronie brzucha" noworodek zostanie zważony już w pierwszej godzinie po porodzie. Chociaż średnia waga niemowląt waha się w przedziale od 3,3 do 3,6 kg, to jednak odstępstwa od niej nie są niczym strasznym. Równie dobrze Twoje dziecko może ważyć po urodzeniu ponad 4 lub mniej niż 3 kg i wszystko będzie w porządku.
Chcemy Cię jeszcze uspokoić w jednej kwestii. To zupełnie normalne, że dziecko straci ok. 10% swojej wagi urodzeniowej w pierwszych dniach po porodzie. Proces ten ma swoją nazwę: fizjologiczny spadek masy ciała. Jest związany z wydalaniem smółki, a także utratą płynów na skutek siusiania czy zasychania kikuta pępowinowego. Nie ma więc powodów do niepokoju.
Już po kilku dniach od porodu, gdy zakończy się fizjologiczny spadek masy ciała, dziecko będzie przybierać na wadze. I choć zacznie powoli, to jednak z każdym dniem zmiana będzie coraz wyraźniejsza. To, czy waga dziecka wzrasta prawidłowo, sprawdzisz samodzielnie, korzystając z tzw. siatki centylowej. Jest to nic innego, jak wykres przedstawiający, jak stosunek wagi do wzrostu u Twojego dziecka wygląda w odniesieniu do innych niemowląt.
Podręcznikowe przybieranie na wadze do 4. miesiąca życia zakłada przyrost na poziomie ok. 120-225 g na tydzień. Między 4. a 6. miesiącem wartość ta wynosi już ok. 90-150 g na tydzień, a między 6. a 12. miesiącem – 50-80 g na tydzień.
Do precyzyjnego kontrolowania wzrostu wagi noworodka konieczne jest jego ważenie. Jak to robić, by było bezpieczne dla dziecka, a przy tym jak najprecyzyjniejsze? Potrzebujesz do tego wagi niemowlęcej – zaprojektowanej w taki sposób, by zapewnić mu optymalne bezpieczeństwo oraz komfort podczas tego zabiegu. Ważna uwaga: noworodka należy zawsze ważyć na tej samej wadze, żeby wyeliminować ewentualne nieprawidłowości w kalibracji urządzeń.
Nie musisz, a nawet nie powinnaś ważyć dziecka codziennie, chyba że lekarz lub położna zalecą inaczej. W zupełności wystarczające będzie ważenie noworodka raz na tydzień lub dwa.