Dlaczego dotyk rodzica uspokaja niemowlę?

W środku nocy budzi Cię płacz dziecka. Wstajesz, zakładasz kapcie, idziesz do łóżeczka niemowlaka, bierzesz go na ręce i. nastaje cisza. Nie, to nie sprytny i okrutny plan mający na celu pozbawienie Cię snu w pierwszym roku życia dziecka, lecz jego ogromna potrzeba dotyku rodzica. Dowiedz się o tym więcej.

Kontakt skóra do skóry po porodzie – pierwszy kontakt z mamą

Niemal od razu po porodzie noworodek zostanie położony na ciele mamy i pozostawiony tak na przynajmniej 2 godziny. Wbrew pozorom nie chodzi tu tylko o zaprezentowanie tego cudu, który wykształciła w swoim organizmie i  wydała na świat. Głównym celem tego zabiegu jest nawiązanie więzi dziecka i mamy, która została na chwilę przerwana w momencie, gdy ich ciała oddzieliły się od siebie podczas porodu.

Czując rytmiczne bicie serca mamy, słuchając jej znajomego głosu i ogrzewając się ciepłem jej ciała, noworodek rozpoznaje w niej tę osobę, która była całym jego światem przez ostatnie miesiące. Uczy się jej zapachu, podejmuje pierwszą próbę picia pokarmu, a także uspokaja się i wycisza po tym emocjonującym przeżyciu, jakim jest poród.

Jak niemowlę rozpoznaje swoich najbliższych?

Choć nieczęsto się o tym mówi, to noworodek jest krótkowidzem i dokładnie widzi tylko te obiekty, które znajdują się ok 20-30 cm od jego twarzy. Może Cię zobaczyć, jeśli pochylasz się tuż nad nim, ale niekoniecznie wtedy, gdy znajdujesz się obok. Natomiast z daleka wszystko wygląda z jego punktu widzenia na rozmazane i przesłonięte mgłą.

W związku z tym, że zmysł wzroku nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, jego rolę przejmują w pewnym sensie inne zmysły. Dlatego niemowlę rozpoznaje otaczające je osoby po zapachu, głosie lub właśnie dotyku. Ten ostatni jest dla niego najbardziej komfortową opcją, bo daje znać, że rodzic jest bardzo, bardzo blisko. A to oznacza, że może je ochronić przed wszelkim niebezpieczeństwem. Poczucie bezpieczeństwa jest z kolei jedną z najważniejszych potrzeb noworodka w pierwszych miesiącach życia, gdy jest całkiem bezbronny i próbuje się odnaleźć w nowym otoczeniu poza brzuchem mamy.

Dlaczego tata powinien jak najczęściej przytulać niemowlę?

Niemowlę i mama to zgrany duet, który zna się na wylot. W końcu dziecko spędziło w jej brzuchu 9 miesięcy, słuchając bicia jej serca i kojącego głosu dobiegającego z zewnątrz. Pierwszy kontakt z mamą "po drugiej stronie brzucha" zostaje nawiązany już chwilę po porodzie. Następnie jest pogłębiany za każdym razem, gdy ta bierze niemowlę na ręce, by je nakarmić, przewinąć, umyć, czy ukołysać do snu.

Równie ważny jest jednak kontakt dziecka z tatą, który jest pogłębiany z każdym wspólnie spędzonym dniem. Dobrym rozwiązaniem może być też tzw. kangurowanie, czyli bliski kontakt skóra do skóry.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.