Jak kształtować zdrowe nawyki żywieniowe dziecka po rozszerzeniu diety?

Gdy dziecko przestaje pić mleko mamy, zaczyna otwierać się na nowe pokarmy. To właśnie w tym momencie kształtują się jego preferencje smakowe, które najprawdopodobniej pozostaną z nim już na zawsze. Zobacz, jak wprowadzać do diety niemowlaka kolejne produkty, by wyrobić w nim zdrowe nawyki.

Co robić, jeśli dziecko niechętnie podchodzi do nowej diety?

Oczywiście możesz planować bardzo dobrze przemyślane posiłki, kierując się wskazówkami z fachowej literatury i pozyskanymi od specjalistów. Ale równie dobrze może się okazać, że Twoje starania spełzną na niczym, bo spotkają się z silnym oporem ze strony dziecka. Jak się zachować w takiej sytuacji, gdy niemowlę nie współpracuje przy rozszerzaniu diety?

Przede wszystkim, nic na siłę. Pamiętaj o tym, że choć na tym etapie życia dziecko jest w stu procentach zależne od Ciebie, to jednak jest indywidualną istotą, która ma własne preferencje. Część z nich możesz kształtować w miarę jego rozwoju, ale niektóre z nich są wrodzone i nie masz na nie wpływu.

Przykład? Zmuszanie dziecka do jedzenia gorzkich warzyw (np. brokułów, szpinaku czy brukselki), podczas gdy kompletnie mu „nie podchodzą", nie sprawi, że uodporni się na ten smak i zacznie go tolerować. Wręcz przeciwnie – zbuduje w nim awersję do tej grupy pokarmów, która może z nim pozostać nawet do końca życia.

To samo dotyczy zresztą nie tylko samego smaku, ale też ilości podawanego jedzenia. Nawet jeśli książkowe normy nakazują inaczej, to jednak dziecko doskonale wie, ile może zjeść. Wciskanie w nie jedzenia na siłę niczemu nie służy, a może jedynie wykształcić w nim niezdrowe nawyki żywieniowe. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie podawanie mu mniejszych porcji, ale za to częściej.

Jak przekonać dziecko do spróbowania czegoś nowego?

Nie mamy jednak na myśli tego, by izolować dziecko od produktów, które mu nie zasmakowały, już po pierwszej nieudanej próbie. Zamiast tego możesz próbować je przemycać w innej formie – np. zmieniając konsystencję ze stałej na mus lub startą na wiórki. Możesz również łączyć nowe rzeczy z tymi, które dziecko już zna i lubi, aby stopniowo je z nimi oswajać. I nie, to wcale nie jest oszukiwanie dziecka i wmuszanie w niego czegoś, czego nie lubi. To testowanie jego kubków smakowych i budowanie tolerancji w sposób, który nie zrazi go na stałe do danego produktu.

Jak zachęcić dziecko do zdrowego jedzenia?

Każde niemowlę ma odruch naśladowania zachowań rodzica. Warto wykorzystać ten fakt przy rozszerzaniu diety i stać się dla niego przewodnikiem po nowych, jeszcze nieodkrytych smakach. Staraj się więc dawać mu dobry przykład i testować jedzenie wraz z nim. Pomyśl o tym, jak o odkrywaniu zupełnie nowego wymiaru czegoś, co już dobrze znasz. Niech będzie to pasjonująca przygoda i dla dziecka, i dla Ciebie. A kto wie, być może i Ty polubisz w końcu coś, co wcześniej Ci nie smakowało.