W jakich sytuacjach mleko modyfikowane jest lepsze niż to od mamy?

Mleko mamy to magiczny eliksir, który zawiera w sobie wszystko, czego potrzebuje noworodek w pierwszych miesiącach życia. Trudno więc wyobrazić sobie, że mleko modyfikowane mogłoby być lepszym wyborem. Okazuje się jednak, że w pewnych sytuacjach rezygnacja z pokarmu mamy może być bardzo korzystna dla dziecka - oto one.

Stan zdrowia mamy a karmienie dziecka piersią

Nawet jeśli Twoje mleko jest korzystne dla rozwoju niemowlaka, to jednak z jego punktu widzenia najważniejsza jesteś Ty i Twoje zdrowie. Jeśli Twój organizm jest obciążony ciężką chorobą, zapewnianie mu kolejnego wysiłku – pod postacią karmienia piersią – nie jest wskazane. Podobnie w przypadku, gdy Twoja przypadłość  może wpłynąć na produkowany przez  pokarm, a tym samym i na niemowlę, które je wypije. Do najważniejszych przeciwwskazań do karmienia piersią należą:

  • aktywna, nieleczona gruźlica,
  • bycie nosicielką wirusa HIV lub HTLV-1,
  • przeprowadzanie terapii przeciwnowotworowej lub kuracji izotopami promieniotwórczymi,
  • przyjmowanie jakichkolwiek substancji odurzających.

Równie dobrze lekarz może to zasugerować w innych przypadkach i zawsze warto rozważyć jego opinię.

Kiedy choroba niemowlęcia wyklucza karmienie mlekiem mamy?

Mleko mamy zawiera mnóstwo substancji korzystnych dla zdrowia dziecka, w tym przeciwciała, które już od pierwszych dni życia kształtują jego układ odpornościowy. Jednak w pewnych przypadkach ten koktajl witamin i składników odżywczych produkowany przez ciało mamy nie jest wskazany, gdyż może zaszkodzić niemowlęciu. Takie sytuacje są rzadkością, ale występują i warto być tego świadomym. Lepiej nie karmić dziecka piersią, jeśli cierpi na jedną z poniższych przypadłości:

  • galaktozemia,
  • wrodzona nietolerancja laktozy.

Czasem lekarze odradzają karmienie piersią u dzieci z rozszczepem podniebienia oraz tych chorujących na żółtaczkę, a konkretnie na bardzo nasiloną hiperbilirubinemię. Wbrew powszechnemu przekonaniu, przeciwwskazaniem do karmienia piersią nie jest z kolei gorączka – ani u dziecka, ani u mamy.

Z jakich innych powodów możesz przerwać karmienie piersią?

Chociaż Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie piersią przez co najmniej 6 miesięcy, to jednak ostateczna decyzja należy do Ciebie. I masz prawo do podjęcia jej w zgodzie z własnymi potrzebami. Jeśli musisz szybko wrócić do pracy, karmienie piersią jest trudne z przyczyn osobistych albo stanowi  dla Ciebie zbyt duże obciążeniem,  masz prawo z niego zrezygnować nawet wcześniej. I nie powinnaś czuć się z tego powodu gorszą matką ze względu na ogromną presję społeczną, bo na pewno zapewniasz dziecku wszystko, co najlepsze. W tym momencie najlepszą opcją dla niego jest zdrowa, szczęśliwa i kochająca mama.