Jak zmienia się pozycja leżąca na brzuszku w pierwszych miesiącach życia dziecka?

Choć w pierwszych miesiącach życia noworodek zdecydowanie preferuje patrzeć na świat z pozycji na plecach, dobrze jest przyzwyczajać go stopniowo do leżenia na brzuszku. Dowiedz się, jakie korzyści niesie to dla dziecka oraz jak zmienia się pozycja na brzuszku wraz z kolejnymi etapami jego rozwoju.

Dlaczego noworodek powinien leżeć na brzuszku?

Wydawać by się mogło, że pozycja na brzuchu niewiele różni się od leżenia na plecach. W przypadku niemowlaka ta różnica ma jednak duże znaczenie. Gdy dziecko leży na brzuszku, czerpie z tego następujące korzyści:

  • trenowanie mięśni karku, grzbietu i szyi, które są niezbędne do samodzielnego utrzymywania w górze główki,
  • wzmocnienie mięśni rąk i nóg, co okaże się ogromnym wsparciem przy pierwszych próbach pełzania i raczkowania,
  • lekkie masowanie brzuszka podczas poruszania się na podłożu, które może wpłynąć pozytywnie na perystaltykę jelit,
  • ćwiczenie prawidłowego ułożenia bioder, co może skutkować prawidłowym rozwojem stawów biodrowych.

Jakie zmiany zachodzą w pozycji na brzuszku na przestrzeni pierwszych miesięcy życia?

Dziecko może leżeć na brzuszku już od pierwszych dni życia. Jak dokładnie je układać w kolejnych miesiącach?

Noworodek tuż po urodzeniu

W pierwszych tygodniach najkorzystniejsza dla dziecka będzie tzw. pozycja "na żabkę" – główka ułożona na boku, ręce blisko ciała, pupa uniesiona w górę, a nogi podkurczone i rozłożone na boki. Jest to wygodne ze względu na ciężar główki noworodka, który stanowi ¼ jego wagi. To z kolei sprawia, że to właśnie na tę część jest przesunięty cały ciężar jego ciała.

Noworodek w 1. miesiącu życia

W tym wieku dziecko wciąż opiera ciężar ciała na obszarze głowy i ramion. Zaczyna też powoli ruszać główką i oddalać ręce oraz nogi od tułowia.

Niemowlak w 2. miesiącu życia

Pod koniec 2. miesiąca dziecko powinno już podjąć pierwsze próby utrzymania główki nad podłożem. Co prawda pewnie nie będzie w stanie utrzymać jej tak na długo, ale może nią kręcić na boki.

Niemowlak w 3. miesiącu życia

Na tym etapie rozwoju łokcie dziecka mogą znajdować się tuż pod linią barków, co umożliwia mu podpieranie się na przedramionach i unoszenie do góry klatki piersiowej w leżeniu na brzuszku.

Niemowlak w 4. miesiącu życia

W 4. miesiącu dziecko przybiera symetryczną, prostą pozycję podczas leżenia na brzuszku. Jego rączki coraz bardziej wysuwają się do przodu, co pozwala na pierwsze eksperymenty z bawieniem się zabawkami w takim ułożeniu.

Niemowlak w 5. miesiącu życia

Noworodek może podejmować próby wyprostowania łokci do wysokiego podporu, a także bujać się na boki, przenosząc ciężar ciała z prawej strony na lewą i odwrotnie.

Niemowlak w 6. miesiącu życia

W tym momencie pozycja na brzuszku powinna być już dla dziecka całkiem przyjemna i przychodzić mu z łatwością – podobnie jak unoszenie się na wyprostowanych łokciach z pozycji leżącej na brzuchu.

Oczywiście należy pamiętać o tym, że każde dziecko jest inne i rozwija się we własnym tempie. Drobne odstępstwa od powyższych norm nie powinny być powodem do niepokoju i nie świadczą o tym, że noworodek rozwija się gorzej niż rówieśnicy.

Co zrobić, jeśli dziecko nie chce leżeć na brzuszku?

Pozycja na brzuszku nie jest zbyt lubiana przez dzieci w pierwszych miesiącach życia. Dlaczego? Ogranicza możliwość obserwowania świata i sprawia, że tracą kontakt z rodzicem – noworodek widzi początkowo jedynie to, co znajduje się ok. 20-30 cm od jego twarzy.

Mimo wszystko warto próbować zachęcić dziecko do leżenia na brzuszku, choćby krótkiego. Jak to zrobić? Przede wszystkim, nic na siłę. Zaczynaj od kilkuminutowego odpoczynku i odwracaj dziecko na plecy, gdy zaczyna marudzić i głośno protestować. Z biegiem czasu jego tolerancja na tę pozycję będzie się zwiększać, a tym samym stopniowo będzie spędzać na brzuszku coraz więcej czasu.

Zadbaj również o to, aby noworodek zawsze czuł, że jesteś obok. Przez cały czas mów do niego, żeby słyszał Twój głos. Możesz też delikatnie gładzić go po pleckach lub przeprowadzić relaksacyjny masaż. Dzięki temu leżenie na brzuszku będzie budzić pozytywne, przyjemne skojarzenia.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.