Jak układać noworodka do spania?

W pierwszych dniach z noworodkiem w domu rodziców stresuje wszystko, nawet tak podstawowe czynności, jak ułożenie dziecka do snu. Zobacz, w jakich pozycjach układać dziecko do spania, by mieć pewność, że jest to dla niego bezpieczne.

Dlaczego odpowiednia pozycja spania jest tak istotna u noworodka?

W przypadku dorosłych wybór pozycji do spania nie stanowi większego problemu. Zasypiasz tak, jak Ci wygodnie, a w ciągu nocy i tak kilkukrotnie zmieniasz pozycję, w większości zupełnie nieświadomie. U noworodka w pierwszych miesiącach życia wygląda to jednak zupełnie inaczej i to z konkretnego powodu: nie ma jeszcze pełnej kontroli nad własnym ciałem. Zatem pozostanie przez cały czas w takiej pozycji, w jakiej go położysz. A jeśli już uda mu się przekręcić, najpewniej nie będzie w stanie wrócić do pierwotnego ułożenia.

Niesie to za sobą potencjalne niebezpieczeństwo dla dziecka. Jeśli położysz noworodka w takiej pozycji, w której jego twarz styka się bezpośrednio z materacem lub poduszką, może się nieświadomie za mocno wtulić w materiał, co utrudni mu oddychanie. Jednak nie będzie w stanie uwolnić się od tego zagrożenia samodzielnie. Jeśli nie zauważysz tego w porę i nie zareagujesz, konsekwencje mogą być poważne.

Jakie pozycje do spania są bezpieczne dla noworodka?

Za najbezpieczniejszą pozycję snu dla noworodka uznaje się tę na plecach. Dlaczego? Jest to pozycja zalecana przez pediatrów za względu na niskie ryzyko wystąpienia SIDS, czyli zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej – czegoś, czego boi się każdy rodzic. W pierwszych miesiącach dziecko powinno spać zawsze na wznak na plecach. Aby ograniczyć niebezpieczeństwo zachłyśnięcia się, główka dziecka musi być skierowana lekko w bok. Warto zmieniać jej ułożenie (prawo-lewo), bo kości czaszki noworodka są jeszcze stosunkowo miękkie i mogą się odkształcać.

Czy w takim razie pozycje na brzuszku i na boku są całkowicie zakazane? Zdecydowanie nie zaleca się ich stosowania przy całonocnym spaniu. Ale jeśli układasz noworodka do drzemki w ciągu dnia i znajdujesz się blisko niego, możesz wypróbować takie ułożenie do snu.

Pozycja boczna jest wręcz polecana przez pediatrów w przypadku dzieci cierpiących na refluks – o ile opanowały już sztukę podnoszenia główki. Ułożenie na brzuszku okazuje się czasem korzystne dla noworodków z dysplazją stawów biodrowych. Tu również powinno to zostać skonsultowane z pediatrą, a dziecko musi koniecznie samodzielnie podnosić główkę. Leżenie na brzuszku sprawdzi się przede wszystkim podczas odpoczynku i zabawy – sprzyja ćwiczeniu mięśni rąk, nóg i grzbietu, a także zachęca do odkrywania świata.

Kiedy dziecko zaczyna zmieniać pozycję podczas snu?

Dopiero w okolicach 4. lub 5. miesiącach życia dziecko zaczyna powoli reagować, jeśli jest mu niewygodnie – przekręcać z boku na brzuszek, zmieniać ułożenie główki, czy ściągać kołderkę, gdy jest mu za ciepło. Jeśli zamierzasz wypróbować inne pozycje do spania niż ta na wznak na plecach, to właśnie w tym momencie jest dobry czas na takie eksperymenty. Pamiętaj tylko, by zawsze pilnować dziecka ułożonego w nowej pozycji.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.