Jak często karmić niemowlaka piersią i mlekiem modyfikowanym?

Częstotliwość karmienia niemowlaka to kwestia, która frapuje wielu rodziców. Zobacz, jak często przystawiać malca do piersi lub podawać mu butelkę, by mieć pewność, że się najada.

Jak często karmić noworodka w pierwszych tygodniach życia?

Pierwszej dobie po porodzie towarzyszy wiele emocji – zarówno po stronie mamy, jak i maluszka, który próbuje odnaleźć się w nowym otoczeniu. Pierwsze karmienie przeprowadzisz najpewniej już w pierwszej godzinie po porodzie. W tym momencie zostanie aktywowana laktacja, a Twój organizm zacznie dopasowywać się do nowej roli.

Kolejne karmienie może mieć miejsce kilka godzin później albo nawet… kolejnego dnia. Wszystko zależy od dziecka, gdyż każde przeżywa poród inaczej. Niektóre domagają się jedzenia niemal od razu po pierwszym karmieniu, inne niechętnie sięgają za pierś czy butelkę nawet dzień później.

Początkowo żołądek dziecka będzie wielkości jego zaciśniętej piąstki i nie będzie w stanie pomieścić pokarmu na zapas. W związku z tym w pierwszych tygodniach życia konieczne może być karmienie go piersią nawet 8-12 razy na dobę, po co najmniej 10 minut z każdej piersi. Jeśli karmisz butelką z mlekiem modyfikowanym, w pierwszym miesiącu życia podawaj mu dziennie ok. 7 porcji o pojemności  110 ml.

Co ile karmić niemowlę w późniejszym czasie?

Z biegiem czasu tryb życia dziecka będzie się zmieniać, a wraz z nim jego potrzeby żywieniowe. Z jaką częstotliwością karmić noworodka w kolejnych miesiącach życia? W okolicach 3. miesiąca dziecko może domagać się piersi ok. 6-8 razy na dobę. Można też zaobserwować wydłużenie nocnej przerwy między karmieniami, a po 12. miesiącu życia karmienie w nocy w ogóle przestaje być konieczne.

Jak to wygląda w przypadku karmienia butelką? Między 2 a 4 miesiącem życia niemowlak powinien jeść ok. 6 posiłków dziennie, każdy po 120-140 ml. W okolicach 5-6. miesiąca możesz zmniejszyć liczbę karmień do ok. 4, a jednocześnie zwiększyć jednorazową porcję do ok. 150-160 ml.

Na czym polega karmienie na żądanie?

Chociaż wiele mam ceni sobie powyższe wskazówki, to jednak w kwestii karmienia powinnaś słuchać tylko jednego eksperta: swojego dziecka. Technika karmienia oparta na tej zasadzie nazywa się karmieniem na żądanie.

Karmienie na żądanie powinno jednak dotyczyć nie tylko dziecka, ale i mamy. Pamiętaj, że Twój organizm w naturalny sposób przystosowuje się do trybu jedzenia noworodka i daje Ci znać, gdy nadchodzi pora karmienia – piersi wyglądają na większe, stają się obrzmiałe i sprawiają ból. Karmienie dziecka zgodnie z Twoimi potrzebami nie tylko przyniesie Ci ulgę, ale również pozwoli ograniczyć ryzyko zastojów pokarmu, które mogą zagrażać Twojemu zdrowiu.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.