Jakie odgłosy słyszy dziecko w brzuchu mamy?
Dziecko umoszczone wygodnie w brzuchu mamy nie jest otoczone ciszą. Nie dość, że przez cały czas docierają do niego wszystkie odgłosy z otoczenia mamy, to jeszcze słyszy dźwięki towarzyszące pracy jej organizmu – równomierne bicie serca, powietrze wpadające do płuc, przepływanie krwi przez żyły czy nawet przesuwanie się treści pokarmowej w jelitach. Świat nienarodzonego dziecka jest zatem pełen dźwięków!
Chociaż aparat słuchu dziecka wykształca się w pełni do 14. tygodnia ciąży, to jednak o w pełni świadomym odbieraniu dźwięków można mówić od ok. 5. miesiąca. Jak głośne są te wszystkie odgłosy, które docierają do jego uszu? Szacuje się, że ich natężenie może sięgać 30-96 decybeli. Jest to jednak w pełni bezpieczne dla słuchu dziecka. Po pierwsze, są to dźwięki o niskiej częstotliwości, a po drugie – dziecko otacza tarcza tłumiąca dźwięki, czyli płyn owodniowy.
Czym jest biały szum?
Białym szumem nazywa się szum o całkowicie płaskim widmie, który zawiera w sobie wszystkie częstotliwości odbierane przez człowieka. Choć niby jest przepełniony wszystkimi możliwymi dźwiękami, to jednak ludzkie ucho odbiera go jako jednostajny, miarowy szum.
Tym samym przypomina dziecku czas, w którym znajdowało w brzuchu mamy, otoczone szumiącymi dźwiękami – gdy było mu przyjemnie, znajdowało się bardzo blisko mamy i czuło się bezpiecznie. To właśnie dzięki temu, biały szum działa na niemowlę tak, jak działa – czyli pozwala mu się wyciszyć i wprowadza w nastrój sprzyjający zaśnięciu.
W jakich sytuacjach warto stosować biały szum?
Owszem, biały szum potrafi zdziałać cuda w kwestii wyciszenia dziecka przed snem. Mimo wszystko nie jest jednak magicznym lekarstwem na wszystko. Aby osiągnąć pożądany efekt, korzystaj z białego szumu, aby pomóc mu zasnąć, gdy jest niespokojne bez wyraźnego powodu, a nadeszła pora na sen. Biały szum nie pomoże jednak, jeśli dziecko nie może się uspokoić, bo jest głodne, tęskni za dotykiem mamy lub ma kolkę.
Białym szumem możesz wspomagać zasypianie nie tylko u dziecka, ale również u siebie. Jeśli zdarzają Ci się problemy ze snem, zwłaszcza po wyczerpującym dniu pełnym wrażeń, nic nie ułatwi Ci ukojenia myśli i wyciszenia tak, jak cichy, jednostajny szum jakiegoś urządzenia lub choćby odtworzony ze specjalnej aplikacji w telefonie.