Po czym rozpoznać, czy dziecko prawidłowo chwyta pierś?

Choć dziecko rodzi się z umiejętnością ssania piersi mamy, to jednak czasem ten instynkt zawodzi i trzeba mu w tym nieco pomóc. Zobacz, jak upewnić się, czy niemowlę dobrze trzyma pierś i efektywnie ssie pokarm.

Dlaczego niemowlę płacze po karmieniu?

Dopiero co nakarmiłaś dziecko, a już płacze i wygląda niemal tak, jak przed karmieniem? Nie, wcale nie musi to być spowodowane nadmiernym łaknieniem – po prostu karmienie było nieefektywne i do jego brzuszka dotarło niewiele pokarmu. W efekcie niemowlę nie zaspokoiło głodu w wystarczającym stopniu i daje o tym znać poprzez płacz, bo to sposób, w jaki komunikuje się z Tobą.

Nieprawidłowe chwytanie piersi a dyskomfort mamy

Karmienie piersią to wyjątkowy, intymny moment, który powinien być równie przyjemny dla dziecka, co dla mamy. Jeśli zamiast tego kojarzy Ci się dużym bólem, może to wskazywać na nieprawidłowe chwytanie piersi przez niemowlę. Zaniepokoić powinny Cię szczególnie takie objawy, jak:

  • silne podrażnienie i popękanie brodawek, któremu towarzyszy krwawienie,
  • częste zastoje pokarmu w piersiach,
  • po wyciągnięciu z buzi dziecka brodawka trochę przypomina wyglądem szminkę – jest spłaszczona, ale tylko z jednej strony.

Jak zachowuje się dziecko podczas karmienia piersią?

Na to, czy dziecko prawidłowo chwyciło pierś, wskazuje już samo zachowanie podczas karmienia. Po pierwsze, musi być ułożone odpowiednio blisko mamy – jego buzia powinna być przytulona piersi, a nie odchylona w tył. Maluszek, który pije pokarm, powinien być też spokojny i zrelaksowany. Objawy zestresowania i niezadowolenia świadczą o tym, że proces karmienia jest w jakiś sposób zaburzony.

Podczas karmienia zwróć również uwagę na odgłosy wydawane przez niemowlę. Powinnaś usłyszeć nie tylko cmokanie towarzyszące ssaniu, ale też rytmiczne przełykanie. Popatrz przy tym na buzię dziecka. Jeśli podczas ssania jego usta są ułożone w dzióbek, a policzki wciągnięte do środka, najpewniej nie pobiera pokarmu prawidłowo.

Co zrobić, by dziecko zaczęło prawidłowo chwytać pierś?

Zauważyłaś, że dziecko źle chwyta pierś i przez to karmienie jest nieefektywne? Aby wyeliminować ten problem, możesz spróbować:

  • poprawić pozycję podczas karmienia – ułóż się wygodnie, żeby po chwili nie zmieniać pozycji, bo podczas wiercenia pierś łatwo wysuwa się z buzi dziecka. Niemowlę powinno być też skierowane bezpośrednio w stronę piersi, aby nie musiało przekręcać główki,
  • wkładać pierś do buzi dziecka tylko wtedy, gdy jest szeroko otwarta, a przede wszystkim nie robić tego na siłę,
  • karmić dziecko regularnie, żeby nie przystawiać go do piersi w momencie, w którym jest już bardzo głodne – łapczywe picie sprzyja nieprawidłowemu chwytaniu za pierś.

Jeśli ta kwestia wciąż spędza Ci sen z powiek, skonsultuj się z konsultantem laktacyjnym, który pomoże Ci w wypracowaniu efektywnej techniki karmienia dziecka. Taki specjalista sprawdzi też, czy trudności w chwytaniu piersi nie są czasem skutkiem nieprawidłowej budowy jamy ustnej niemowlaka (np. przyrośniętego wędzidełka pod językiem).

Więcej treści znajdziesz na rodzicemajalekko.edziecko.pl