Po czym rozpoznać zaparcia u dziecka?
Na to, że dziecko cierpi na zaparcia, wskazuje nie tylko brak kupki w pieluszce od pewnego czasu. W przypadku noworodków i niemowląt karmionych piersią harmonogram wypróżniania może być nieregularny. U jednych kupka pojawia się codziennie, u innych 1-2 razy w tygodniu. Trudno zatem ustalić ze stuprocentową pewnością, że doszło do problemów z wypróżnianiem.
Zaparcia u niemowlaka możesz rozpoznać znacznie wcześniej, przypatrując mu się uważnie. Brzuszek dziecka cierpiącego z powodu zaparć będzie twardy i nabrzmiały, a każdemu wypróżnianiu będą towarzyszyć płacz i rozdrażnienie. Co do samej kupki, albo w ogóle się nie pojawi, albo będzie występować w niewielkiej ilości i bardzo zwartej formie. Może też znajdować się w niej domieszka krwi.
Co może powodować zaparcia u niemowląt?
Najważniejszą z przyczyn pojawiania się zaparć u małych dzieci jest niedojrzałość ich układu trawiennego. Najczęściej występują jednak w reakcji na nieodpowiednią dietę.
Niemowlę karmione mlekiem mamy będzie cierpieć na zaparcia zdecydowanie rzadziej niż to na mleku modyfikowanym czy diecie rozszerzonej o inne posiłki. Ma to związek ze składnikami znajdującymi się w mleku mamy (m.in. z motyliną), które przyspieszają przemianę materii i ułatwiają karmienie. Jeśli dziecko je już stałe pokarmy, zaparcia mogę być wynikiem:
Sprawdzone sposoby na zaparcia u niemowlaka
Chcesz przynieść ulgę dziecku, które zmaga się z bolesnymi zaparciami? Pamiętaj o tym, że sposoby, które sprawdzają się u Ciebie (np. środki przeczyszczające), nie pomogą dziecku – albo wręcz mu zaszkodzą. Co możesz zrobić, by zwalczyć zaparcia u niemowlaka w bezpieczny dla niego sposób?
Jeśli domowe sposoby nie przyniosą oczekiwanej poprawy, skonsultuj się z lekarzem. Zaburzenia cyklu wypróżniania to poważny problem, który w długiej perspektywie może skutkować nawet powstaniem stanów zapalnych w końcowej części jelita grubego.
Więcej treści znajdziesz na rodzicemajalekko.edziecko.pl