Jak zwalczać zaparcia u niemowlaka?

Problemy z wypróżnianiem są nieprzyjemne nawet dla osoby dorosłej - a co dopiero dla małego dziecka, który nie ma pojęcia, dlaczego boli je brzuszek i nie może zrobić kupki. Poznaj najlepsze sposoby na zaparcia u niemowlaka.

Po czym rozpoznać zaparcia u dziecka?

Na to, że dziecko cierpi na zaparcia, wskazuje nie tylko brak kupki w pieluszce od pewnego czasu. W przypadku noworodków i niemowląt karmionych piersią harmonogram wypróżniania może być nieregularny. U jednych kupka pojawia się codziennie, u innych 1-2 razy w tygodniu. Trudno zatem ustalić ze stuprocentową pewnością, że doszło do problemów z wypróżnianiem.

Zaparcia u niemowlaka możesz rozpoznać znacznie wcześniej, przypatrując mu się uważnie. Brzuszek dziecka cierpiącego z powodu zaparć będzie twardy i nabrzmiały, a każdemu wypróżnianiu będą towarzyszyć płacz i rozdrażnienie. Co do samej kupki, albo w ogóle się nie pojawi, albo będzie występować w niewielkiej ilości i bardzo zwartej formie. Może też znajdować się w niej domieszka krwi.

Co może powodować zaparcia u niemowląt?

Najważniejszą z przyczyn pojawiania się zaparć u małych dzieci jest niedojrzałość ich układu trawiennego. Najczęściej występują jednak w reakcji na nieodpowiednią dietę.

Niemowlę karmione mlekiem mamy będzie cierpieć na zaparcia zdecydowanie rzadziej niż to na mleku modyfikowanym czy diecie rozszerzonej o inne posiłki. Ma to związek ze składnikami znajdującymi się w mleku mamy (m.in. z motyliną), które przyspieszają przemianę materii i ułatwiają karmienie. Jeśli dziecko je już stałe pokarmy, zaparcia mogę być wynikiem:

  • diety ubogiej w błonnik,
  • picia zbyt małej ilości płynów,
  • alergii pokarmowej

Sprawdzone sposoby na zaparcia u niemowlaka

Chcesz przynieść ulgę dziecku, które zmaga się z bolesnymi zaparciami? Pamiętaj o tym, że sposoby, które sprawdzają się u Ciebie (np. środki przeczyszczające), nie pomogą dziecku – albo wręcz mu zaszkodzą. Co możesz zrobić, by zwalczyć zaparcia u niemowlaka w bezpieczny dla niego sposób?

  • Jeśli zaparcia pojawiły się u dziecka karmionego piersią, spróbuj zmienić swoją dietę na bogatszą w błonnik. Włącz do niej produkty, które zawierają ten składnik w dużej ilości, czyli np. kasze lub razowe pieczywo.
  • Jeśli dziecko je już stałe pokarmy, podawaj mu więcej płynów. Dobrym pomysłem będzie też podawanie mu produktów bogatych w błonnik.
  • Możesz również wypróbować delikatny masaż brzuszka kolistymi ruchami lub tzw. rowerek (poruszanie jego zgiętymi, lekko przyciągniętymi do brzuszka nóżkami tak, jak podczas jazdy na rowerze). Obserwuj przy tym reakcję dziecka. Jeśli sprawia mu to ból lub duży dyskomfort, od razu przerwij.

Jeśli domowe sposoby nie przyniosą oczekiwanej poprawy, skonsultuj się z lekarzem. Zaburzenia cyklu wypróżniania to poważny problem, który w długiej perspektywie może skutkować nawet powstaniem stanów zapalnych w końcowej części jelita grubego.

Więcej treści znajdziesz na rodzicemajalekko.edziecko.pl