Jak odbijać niemowlę po karmieniu?

Odbijanie dziecka to ostatni etap karmienia, który powinien zawsze zamykać ten proces. Dlaczego odbijanie niemowlaka jest tak istotne i jak je przeprowadzić? Podpowiadamy.

Dlaczego trzeba odbić dziecko po każdym karmieniu?

Odbijanie to proces naturalny dla człowieka w każdym wieku – również tego najmniejszego, który stanowi obecnie centrum Twojego świata. Jest to sposób na uwolnienie się od powietrza, które zostało połknięte wraz z jedzeniem.

W przypadku niemowlęcia jest to szczególnie istotne, bo jego układ pokarmowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony, a żołądek ma małą pojemność – jest mniej więcej wielkości jego zaciśniętej piąstki. Zalegające gazy nie tylko powodują dyskomfort, ale też mogą prowadzić do ataków kolki, które są bolesne dla dziecka i męczące dla rodzica próbującego przynieść mu ulgę. Regularne odbijanie dziecka po karmieniu to jeden ze sposobów zapobiegania kolce niemowlęcej.

Jaka pozycja będzie najlepsza do odbijania dziecka?

Zalecanych pozycji do odbijania dziecka jest co najmniej kilka. My chcielibyśmy polecić Ci trzy następujące:

  • pozycja na ramieniu – najczęściej wybierana przez świeżo upieczonych rodziców. Na ramieniu kładziesz ręcznik (na wypadek ulania pokarmu), układasz dziecko na ramieniu i przyciągasz jego brzuszek do swojego ciała. Możesz je przy tym masować lub lekko poklepywać po pleckach;
  • pozycja na udach – usiądź na podłodze i zegnij nogi w kolanach. Na stworzonej w ten sposób "kołysce" posadź dziecko. Jego brzuszek powinien być skierowane w dół, ramiona i klatka piersiowa znajdować się powyżej (mogą być oparte o Twoje udo), a nóżki swobodnie zwisać;
  • pozycja na siedząco – usiądź na krześle i posadź pupę niemowlaka na jednym kolanie. Drugie kolano unieś nieco wyżej i oprzyj o nie tułów dziecka. Jedną ręką możesz podeprzeć brodę dziecka, a drugą delikatnie poklepywać je po pleckach.

Miej na uwadze to, że proces odbijania po karmieniu może trochę potrwać. Z tego powodu wybierz taką pozycję, w której będzie Ci wygodnie, żeby jej co chwilę nie zmieniać.

O czym pamiętać, odbijając dziecko po karmieniu?

Skuteczność odbijania będzie różnić się w zależności od tego, czy karmisz piersią, czy butelką. Skąd ta różnica? Przy karmieniu piersią prawdopodobieństwo połknięcia pęcherzyków powietrza wraz z mlekiem jest niewielkie – o ile technika przystawiania do piersi jest prawidłowa. W przypadku butelki jest ono znacznie wyższe, bo wraz z ubywaniem pokarmu w butelce gromadzi się dużo powietrza, które może łatwo trafić do małego brzuszka, powodując dyskomfort.

Z tego powodu należy odbijać dziecko po każdym karmieniu butelką, przy karmieniu piersią musisz obserwować dziecko. Jeśli masz jakieś wątpliwości dotyczące odbijania dziecka po karmieniu, skonsultuj się z doradcą laktacyjnym lub położną, a na pewno otrzymasz potrzebne wsparcie.

Więcej treści znajdziesz na rodzicemajalekko.edziecko.pl

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.