Jak karmić piersią, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolki?

Kolka niemowlęca jest częstym zaburzeniem spotykanym u dzieci w początkowym okresie życia. Poznaj techniki karmienia piersią, które pozwolą zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia kolki.

Jak przystawić dziecko do piersi, żeby uniknąć kolki?

Modyfikacja pozycji karmienia to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie kolce niemowlęcej. Ważne są tu dwie kwestie: musi Ci być wygodnie, a główka dziecka powinna znajdować się nieco wyżej niż tułów – ani nie na jego wysokości, ani nie poniżej.

Gdy ułożysz już dziecko w wygodnej pozycji i otworzy szeroko buzię w oczekiwaniu na pierś, włóż do niej brodawkę. Zwróć uwagę na to, by usta dziecka obejmowały szczelnie całą brodawkę wraz z otoczką – tylko to gwarantuje powstanie podciśnienia stymulującego wypływ pokarmu. Uciekanie brodawki bokiem to okazja do łykania powietrza na równi z mlekiem i powód wystąpienia kolki.

Kiedy karmić niemowlę, któremu często doskwiera kolka?

Ważne jest także to, kiedy przystawiasz dziecko do piersi. Mamy tu na myśli dwie kwestie.

  • Jeśli dziecko jest już bardzo głodne, pije mleko łapczywe, żeby jak najszybciej wypełnić pusty żołądek. Wtedy zasysa pokarm razem z pęcherzykami powietrza, które rozpychają jego brzuszek, powodując bolesny atak kolki. Staraj się nie dopuszczać do przegłodzenia dziecka, aby za każdym razem pobierało pokarm spokojnie i powoli.
  • Im dłuższa jest przerwa między jednym a drugim karmieniem, tym bardziej wypełnione pokarmem są Twoje piersi. Od razu to zauważysz – stają się wyraźnie większe, nabrzmiałe i bolesne. Jeśli w tym momencie przystawisz dziecko do piersi, pokarm może wypływać za szybko. Niemowlę nie będzie w stanie poradzić sobie z jego nadmiarem: będzie się krztusić albo wręcz zacznie mu się ulewać, bo jego żołądek nie pomieści takiej ilości na raz. Jak temu przeciwdziałać? Możesz np. zmniejszyć przerwy między posiłkami, odciągać odrobinę pokarmu przed rozpoczęciem karmienia (to zwolni jego ciśnienie), a także karmić na półleżąco w tzw. pozycji "pod górkę" (wtedy to grawitacja spowolni wypływ mleka).

W jaki sposób Twoje emocje wywołują kolkę niemowlęcą?

Gdy wykluczysz już wszystkie fizyczne przyczyny, a mimo to ataki kolki nie ustaną, możesz zastanowić się nad tym, jakie emocje towarzyszą Ci podczas karmienia piersią. Niemowlę jest związane z mamą wyjątkową więzią, która wykracza poza standardowe ludzkie relacje. Choć nie komunikuje się jeszcze werbalnie, to jednak instynktownie wyczuwa nastrój mamy. A jako że stanowi ona gwarancję jego bezpieczeństwa, każdą negatywną emocję odbiera jako potencjalne zagrożenie.

Zestresowane dziecko będzie niespokojne podczas karmienia. Ciągłe wiercenie i wypadanie brodawki z buzi to z kolei prosta do droga do nieprawidłowego chwycenia piersi, a tym samym do nałykania się powietrza podczas karmienia, co może być przyczyną późniejszej kolki.

Jak temu zapobiec? Postaraj się zawsze przygotowywać psychicznie do karmienia niemowlęcia i nie robić tego w biegu. Wszystkie złe emocje zebrane w ciągu całego dnia powinny zostać za drzwiami – w tej wyjątkowej chwili cała Twoja uwaga musi być skierowana na dziecko.

Więcej treści znajdziesz na rodzicemajalekko.edziecko.pl