Masaż brzuszka - pielęgnacja może być zabawą

Masaż brzuszka malucha wykonywany w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych to przy okazji świetna zabawa dla obu stron. Angażuje zmysły, a co za tym idzie, pozwala nawiązać więź między dzieckiem a rodzicem. W ten sposób dorosły komunikuje się z malcem i sprawia, że może on poczuć się bezpiecznie i spokojnie.

Przygotowanie do masażu brzuszka

Do wykonywania masażu brzuszka u maluszka trzeba się odpowiednio przygotować. W pomieszczeniu, gdzie będziemy wykonywać czynności pielęgnacyjne, musi być ciepło. Należy zdjąć biżuterię, która mogłaby przeszkadzać lub – co gorsza – zrobić dziecku krzywdę. Jeśli nasze dłonie są zimne, trzeba je wcześniej ogrzać. Do masażu wykorzystać można naturalny olej migdałowy lub specjalny olejek do pielęgnacji skóry dziecka. Najlepszą porą na masaż jest wieczór, gdy maluszek jest rozgrzany po kąpieli.

Jak robić masaż brzuszka podczas pielęgnacji?

Na początku należy zaznaczyć, że masaż brzuszka musi być delikatny. Każdy ruch musi być wyważony, wystarczą lekkie muśnięcia dłonią ciałka dziecka o niewielkiej sile nacisku. Głaskanie po brzuszku powinno być wyczuwalne na tyle, by działało pobudzająco, a jednocześnie było przyjemne.

Dziecko powinno leżeć swobodnie na pleckach. To, jak będzie wyglądać masaż, zależy wyłącznie od nas samych. Możemy głaskać brzuszek w różny sposób, sprawdzając reakcję malucha. Z czasem przekonamy się, jakie ruchy najbardziej się mu podobają i wyrobimy własną technikę.

Na zakończenie masażu brzuszka

Każdy masaż należy odpowiednio zakończyć. Jednym ze sposobów jest stopniowanie nacisku. Dziecko można kilkukrotnie głaskać, stopniując siłę nacisku, od normalnego, do bardzo lekkiego, wręcz niewyczuwalnego. Dzięki temu maluch wyciszy się i uspokoi. Raczej nie powinno się kończyć masażu nagle, ponieważ może to dziecko jedynie rozzłościć i rozdrażnić.

Na co pomaga masaż brzuszka?

Okazuje się, że masaż brzuszka to nie tylko fantastyczna zabawa, ale także dobry sposób na zatwardzenie, nadmierne gazy i kolkę. Ta ostania stanowi poważny problem w kontakcie między rodzicami a dzieckiem. Maluszek podczas kolki zanosi się płaczem, jest silnie zaniepokojony i trudno go ukoić.

Jeśli Twoje dziecko miewa kolki, spróbuj wprowadzić masaż do codziennej pielęgnacji. Wykonuj go przede wszystkim wtedy, gdy maluszkowi nic nie jest, nie płacze, jest spokojny. Nie rób masażu zaraz po jedzeniu. I pamiętaj, że przy bolącym brzuszku Twoja pociecha może różnie zareagować na masaż, dlatego nie rób niczego na siłę.*

Więcej treści znajdziesz na rodzicemajalekko.edziecko.pl

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.