Jak zadbać o spokojny sen maluszka?

U dorosłych sen służy przede wszystkim do regeneracji organizmu. U małych dzieci odgrywa jeszcze jedną rolę: wspomaga rozwój. W trakcie nocnego odpoczynku przysadka mózgowa malucha wydziela somatotropinę, czyli hormon wzrostu wpływający m.in. na przybieranie na wadze, wzrost i kształtowanie się organów wewnętrznych. Sprawdź, co zrobić, aby poprawić jakość snu niemowlaka.

Ile powinno spać małe dziecko?

Zalecana dawka snu dla dorosłych waha się między 7 a 9 godzinami na dobę. W przypadku nowo narodzonych dzieci jest ona oczywiście znacznie wyższa. Szacuje się, że w trzech pierwszych miesiącach życia noworodek powinien przesypiać ok. 2/3 doby, czyli nawet do 17 godzin dziennie. Z czasem zapotrzebowanie na sen zacznie się zmniejszać i będzie wynosić:

  • 4-12 miesięcy: 12-15 godzin na dobę,
  • 12-24 miesiące: 11-14 godzin na dobę,
  • 3-5 lat: 10-13 godzin na dobę,
  • 6-13 lat: 9-11 godzin na dobę,

Co może powodować niespokojny sen noworodka?

Przez całą ciążę dziecko przebywa w brzuchu mamy i nie ma pojęcia o tym, jak działa rytm dobowy poza tą bezpieczną przystanią. Po porodzie musi zaaklimatyzować się w nowej rzeczywistości – a przede wszystkim nauczyć, kiedy jest czas na sen, a kiedy na inne aktywności. To z tego powodu pierwsze dni w domu z maluszkiem są zazwyczaj tak ciężkie dla świeżo upieczonych rodziców: bo dziecko musi przyzwyczaić się do istnienia dnia i nocy oraz do ról, jakie są przypisanym tym dwóm porom.

W późniejszych miesiącach życia niespokojny sen niemowlaka może być skutkiem:

  • niesprzyjającego otoczenia – dziecku mogą przeszkadzać m.in. za wysoka lub za niska temperatura, suche powietrze, hałasy dobiegające z innej części mieszkania, niewygodne łóżeczko lub obcierające ubranko,
  • zbyt dużej liczby bodźców w ciągu dnia, które nie pozwalają wyciszyć się do snu,
  • braku stałego rytmu dnia,
  • potrzeby bliskości rodzica.

Co zrobić, aby poprawić jakość snu niemowlaka?

Kwestią, która w największym stopniu wpłynie na higienę snu małego dziecka, jest wprowadzenie stałego rytmu dnia. Rutyna bywa nudna dla osób dorosłych, ale jest niezbędna dla niemowląt. Dlaczego? Stały plan dnia jest przewidywalny i zapewnia im poczucie bezpieczeństwa.

Istotne są także rytuały towarzyszące zasypianiu. Jeśli przed każdym kładzeniem dziecka do łóżeczka będziesz je karmić i śpiewać mu kołysankę, będzie mu się to kojarzyło ze spaniem. Efekt? Gdy tylko poczuje mleko mamy i usłyszy jej łagodny głos, od razu nabierze ochoty na drzemkę.

Co możesz zrobić, aby otoczenie sprzyjało spokojnemu snowi niemowlaka? Zadbaj o ciszę, przytłumione światło i wygodę (materac o odpowiedniej twardości, miękki kocyk lub po prostu ramiona rodzica). Możesz też imitować warunki, które usypiały dziecko w brzuchu mamy – wystarczy biały szum i delikatne kołysanie czy bujanie.

Czy stosowanie się do powyższych sposobów sprawi, że niemowlę prześpi całą noc? Najpewniej nie, bo dziecko w tym wieku ma mały żołądek, zatem na pewno będzie domagać się nocnego karmienia. Na pewno będzie jednak spać spokojniej i efektywniej niż dotychczas.

Więcej treści znajdziesz na rodzicemajalekko.edziecko.pl

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.