Jak często karmić niemowlę?
Żołądek niemowlaka jest wielkości jego zaciśniętej piąstki. A to oznacza, że nie może najeść się na zapas, bo ilość miejsca w jego brzuszku jest bardzo ograniczona. Dlatego w pierwszych miesiącach życia dziecko należy karmić często, ale małymi porcjami. Jaka częstotliwość karmienia maluszka będzie odpowiednia?
Początkowo karmienie powinno trwać nie krócej niż 10 minut. Z biegiem czasu może się wydłużać – wraz ze wzrostem zapotrzebowania dziecka na pokarm.
Czy jeśli karmienie było krótkie, dziecko nie najadło się wystarczająco? Niekoniecznie. Ty też masz czasem większy, a innym razem mniejszy apetyt. U niemowlaka jest tak samo. Jeśli wzorowo przybiera na wadze i jego rozwój jest prawidłowy, nie ma powodu do niepokoju.
Na co zwrócić uwagę podczas karmienia niemowlaka?
Rozwój dziecka w pierwszym roku życia przebiega tak szybko, że bez trudu zauważysz sygnały świadczące o tym, czy otrzymuje odpowiednią ilość jedzenia. Zwróć uwagę na następujące kwestie.
Skąd wiedzieć, czy maluch jest najedzony? Olena Chukhil/ Shutterstock
W jaki sposób Twoje ciało czuje, czy dziecko jest najedzone?
Mamę i dziecko łączy szczególna więź, która umożliwia im komunikację bez słów. Ich organizmy stanowiły jedność przez 9 miesięcy, które maluch spędził w brzuchu, i nawet po porodzie wciąż działają synchronicznie.
Jaki z tego wniosek? Twój organizm doskonale wie, kiedy jest pora karmienia, i na pewno Ci o tym przypomni. W pierwszych miesiącach z maluszkiem Twoje piersi „uczą się", ile i w jakich odstępach czasowych je dziecko. A później dostosowują się do tego i napełniają mlekiem wtedy, gdy należy nakarmić niemowlę. To, że ten moment się zbliża, wyczujesz po obrzmieniu i wrażeniu pełności piersi.