Jak sprawdzić czy dziecko jest najedzone?

Kilkumiesięczne niemowlę komunikuje się w otoczeniem jedynie niewerbalnie - poprzez mimikę twarzy, płacz czy wydawane odgłosy. Nie jest więc w stanie powiedzieć: mamo, jestem jeszcze głodny. Jak rozpoznać, czy dziecko najadło się wystarczająco, czy też warto przedłużyć karmienie? Oto kilka wskazówek, które rozwieją Twoje wątpliwości.

Jak często karmić niemowlę?

Żołądek niemowlaka jest wielkości jego zaciśniętej piąstki. A to oznacza, że nie może najeść się na zapas, bo ilość miejsca w jego brzuszku jest bardzo ograniczona. Dlatego w pierwszych miesiącach życia dziecko należy karmić często, ale małymi porcjami. Jaka częstotliwość karmienia maluszka będzie odpowiednia?

  • Do 1. miesiąca – 8-12 karmień,
  • 2-4 miesiące – 8-12 karmień,
  • 5-6 miesięcy – 8 - 12 karmień,
  • 7-8 miesięcy – 6-8 karmień,
  • 9-12 miesięcy – 6-8 karmień.

Początkowo karmienie powinno trwać nie krócej niż 10 minut. Z biegiem czasu może się wydłużać – wraz ze wzrostem zapotrzebowania dziecka na pokarm.

Czy jeśli karmienie było krótkie, dziecko nie najadło się wystarczająco? Niekoniecznie. Ty też masz czasem większy, a innym razem mniejszy apetyt. U niemowlaka jest tak samo. Jeśli wzorowo przybiera na wadze i jego rozwój jest prawidłowy, nie ma powodu do niepokoju.

Na co zwrócić uwagę podczas karmienia niemowlaka?

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia przebiega tak szybko, że bez trudu zauważysz sygnały świadczące o tym, czy otrzymuje odpowiednią ilość jedzenia. Zwróć uwagę na następujące kwestie.

  • Przybieranie na wadze – przez pierwsze trzy miesiące życia waga niemowlaka powinna zwiększać się nawet do 30 g/dobę, a w kolejnych trzech – ok. 17–18 g/dobę.
  • Zawartość pieluszki – w pierwszym tygodniu dziecko może moczyć 6-8 pieluszek na dobę, a nawet więcej. Później będzie ich coraz mniej (średnio 5-6 pieluszek dziennie).
  • Zachowanie niemowlaka – głodne dziecko rozgląda się na boki, cmoka lub próbuje ssać rożek kocyka, co wskazuje na to, że szuka jedzenia.
  • Sposób karmienia – aby mieć pewność, że niemowlę się najada, upewnij się, czy prawidłowo ssie pierś lub smoczek butelki. W jego buzi powinna znajdować się cała brodawka i większa część jej otoczki. Powinnaś też zobaczyć odruch ssania na jego buzi i usłyszeć charakterystyczny odgłos przełykania.

Skąd wiedzieć, czy maluch jest najedzony?Skąd wiedzieć, czy maluch jest najedzony? Olena Chukhil/ Shutterstock

W jaki sposób Twoje ciało czuje, czy dziecko jest najedzone?

Mamę i dziecko łączy szczególna więź, która umożliwia im komunikację bez słów. Ich organizmy stanowiły jedność przez 9 miesięcy, które maluch spędził w brzuchu, i nawet po porodzie wciąż działają synchronicznie.

Jaki z tego wniosek? Twój organizm doskonale wie, kiedy jest pora karmienia, i na pewno Ci o tym przypomni. W pierwszych miesiącach z maluszkiem Twoje piersi „uczą się", ile i w jakich odstępach czasowych je dziecko. A później dostosowują się do tego i napełniają mlekiem wtedy, gdy należy nakarmić niemowlę. To, że ten moment się zbliża, wyczujesz po obrzmieniu i wrażeniu pełności piersi.

Więcej treści znajdziesz na rodzicemajalekko.edziecko.pl