Dlaczego niemowlęta płaczą? Głód i ból to nie jedyny z powodów

Fot. Shutterstock

eDziecko.pl

Niemowlę już od pierwszych dni życia usiłuje komunikować się z otoczeniem. Choć z pozoru jego odruchy są nieoczywiste dla rodziców, to po czasie da się je odczytać, dzięki czemu wywołują w dorosłych chęć natychmiastowej reakcji. Jak odróżnić poszczególne rodzaje płaczu i inne sygnały mowy ciała?

Płacz u niemowlaka to pełna gama sygnałów. I choć jest to normalny obrazek, bo malec w takim sposób komunikuje się ze światem i manifestuje swoje potrzeby, to niekiedy dla rodziców to niezwykle stresująca sytuacja. Szczególnie, że każde niemowlę nigdy nie płacze bez powodu, nie robi tego na złość czy z nudów. Gdy dziecko zanosi, wierci się, marudzi i zaciska dłonie w piąstki, to najprawdopodobniej coś jest na rzeczy. Odpowiednia interpretacja płaczu dziecka może sprawiać problem, zwłaszcza świeżo upieczonym rodzicom. Dlaczego niemowlę płacze i jak rozpoznać przyczyny płaczu niemowlęcia?

Dziecko jest głodne

Jedną z najczęstszych przyczyn płaczu u niemowlęcia w pierwszych tygodniach życia jest głód. Maluszek zaczyna się komunikować od pokasływania i kwilenia, a potem staje się wyraźny i rytmiczny. Przy tym wkłada rączki do buzi i wysuwa język, oblizując usta. Samo rozdrażnienie i mlaskanie świadczy o tym, że maluch czeka na kolejną porcję mleka. Jeśli rodzic w porę odgadnie pragnienie dziecka, to często zahamuje przed rozwinięciem się lamentu.

Źle zapięta lub pełna pieluszka

Żaden maluch nie lubi siedzieć w pełnej pieluszce, bo powoduje to ogromny dyskomfort. Jeśli na ciele niemowlęcia pojawia się gęsia skórka, wije się i podnosi pupę, to oznaka, że domaga się przebrania. Czasami może go także coś uwierać. Każdy rodzic powinien pamiętać, że źle założone ubranko czy pełna pielucha może prowadzić do odparzenia na delikatnej skórze maluszka.

Ząbkowanie

Maluchy w pierwszych miesiącach życia często są rozdrażnione ze względu na wychodzące zęby. Dziecko zaczyna się ślinić, a przy tym wkłada do buzi palce i przedmioty, które znajdzie w zasięgu ręki, co chociaż przez chwilę niweluje ból. Wyrastanie zębów może być dla malucha bardzo bolesne, ponieważ dziąsła, w których pojawiają się mleczaki, są rozpulchnione, zaczerwienione i bardzo swędzą. Rodzice powinni sięgać po żele na ząbkowanie, które chociaż w małym stopniu złagodzą ból.

Zmęczenie i znudzenie

Niemowlęta mające kilkanaście tygodni doskonale czują to, co dzieję się wokół nich. Jeśli nikt nie poświęca im uwagi i zainteresowania, to domagają się tego. Najczęściej popłakują, dając znać, że chcą zmienić otoczenie czy pozycję. Skutecznym rozwiązaniem może być zawieszenie nad łóżeczkiem karuzeli z zabawkami czy balona z helem. Niemowlę obserwuje przedmioty i zerka na nie z zaciekawieniem, a rodzice mają chwile odpoczynku.

Każdy rodzic powinien pamiętać, że jeśli sytuacja z płaczem powtarza się każdej nocy i ciężko ją powstrzymać, a sam szloch trwa dłużej niż kilkanaście minut, konieczna jest konsultacja z lekarzem pediatrą.

Wróć do strony głównej