Trudne początki w macierzyństwie. Jak pomóc świeżo upieczonej mamie?

Fot. Shutterstock

Ewa Rąbek-Szymanowska

Poród to dla każdej kobiety ogromne przeżycie. Choć każda ze świeżo upieczonych mam inaczej znosi połóg, warto wiedzieć, jak można jej pomóc, lub przynajmniej. nie zaszkodzić. Czego kobieta po porodzie może potrzebować od bliskich?

Pierwsze dni po porodzie, czyli tzw. połóg to okres, w którym wiele się dzieje w życiu mamy. Zmęczenie, mieszane myśli i uczucia. Podekscytowanie, a zarazem lęk. Większość mam potrzebuje wtedy zrozumienia od najbliższych osób. Jeśli świeżo upieczeni rodzice dziecka zdecydowali, że nie chcą odwiedzin w pierwszych tygodniach po porodzie, uszanuj to. Nie obrażaj się. Niektórzy chcą ten wyjątkowy czas spędzić tylko ze sobą i z dzieckiem. Inni boją się o bezpieczeństwo pociechy w pierwszych tygodniach. Nadejdzie odpowiedni moment na spotkanie.

Najważniejsze w tym, aby kobieta czuła się dobrze mimo zmian, jakie zachodzą w jej organizmie i życiu, jest wsparcie najbliższego partnera, ojca dziecka. Jak powinien się zachowywać świeżo upieczony tata w stosunku do kobiety, która urodziła mu dziecko?

Rady dla partnera świeżo upieczonej mamy

Dziel obowiązki z partnerką. Pomóż jej odpocząć, wyspać się. Przypominaj, że jest wystarczająco dobra. Doceniaj. Okaż, że wspólnie opiekujecie się maluszkiem, a nie, że jedynie “pomagasz”. Jeśli chodzisz do pracy, zadzwoń i zapytaj, jak sobie radzi. Niech czuje, że jesteś zainteresowany tym, co u niej i Twojego maleństwa.

Jeżeli czujecie, że Wasze maleństwo może zostać już na dwie godziny pod opieką opiekunki, dziadków, lub kogoś, kto może się nim zająć, skorzystaj z tego wsparcia i zabierz partnerkę na randkę. Spędzajcie trochę czasu tylko ze sobą i starajcie się pielęgnować cały czas Waszą relację. Powiedz jej komplement. Zaskocz ją kwiatami, czy drobnym upominkiem. Takie gesty pomogą jej czuć się cały czas piękną i atrakcyjną.

Rady dla bliskich i przyjaciół

Jeśli zaś należysz do kogoś z bliskiej rodziny i znasz się na opiece nad maluszkiem, zaproponuj, że pomożesz. Uwaga! Ważne jest jednak, by nie narzucać swojego zdania i uszanować to, w jaki sposób mama czy tata chcą wychowywać swoje dziecko. Poza pomocą świeżo upieczonej mamie w czynnościach domowych i zajmowaniu się maleństwem, warto także dać jej wsparcie psychiczne. Wysłuchać i zaakceptować jej decyzje związane z macierzyństwem i opieką nad dzieckiem.

Wróć do strony głównej