Po ciąży zmienia się wszystko? Radzimy co zrobić, żeby nie zwariować

Fot. Shutterstock

Ewa Rąbek-Szymanowska


Przyjście na świat dziecka, niezależnie od tego, czy decyzja o powiększeniu rodziny była planowana, czy nie, wiele zmienia. Macierzyństwo jest pięknym doświadczeniem, ale ma różne oblicza. Nie zawsze jest kolorowo. Jak zadbać o siebie i przetrwać trudne chwile?

Każda z mam przeżywa ogromną radość po urodzeniu maleństwa. Jednak w organizmie kobiety po ciąży i porodzie zachodzi wiele zmian. Mogą one być uciążliwe zarówno pod względem fizycznym jak i emocjonalnym. Obrzęk, ból i tkliwość piersi podczas laktacji, zmiany skórne, nasilone wypadanie włosów, nietrzymanie moczu, u kobiet rodzących za pomocą cesarki - gojenie się blizny? To niektóre z dolegliwości świeżo upieczonych mam. Jak mimo tych objawów cieszyć się w pełni macierzyństwem i nie zwariować?

Korzystaj z chwil, gdy możesz odpocząć
Często kobiety po porodzie zapominają o swoich potrzebach i skupiają uwagę głównie na maleństwu. Warto jednak nadal zadbać o chwile dla siebie. Jeśli twój maluch śpi, Ty też staraj się odpocząć. Wysypianie się jest bardzo ważne. W szczególności w pierwszych tygodniach po porodzie korzystaj z każdej chwili, gdy możesz odpocząć i zrobić sobie drzemkę.

Nie bój się prosić o wsparcie
Dzieci są różne. Jedne dużo płaczą, inne mniej. Niektóre więcej śpią, a inne cierpią na kolkę niemowlęcą. Jeśli wychowujesz pociechę z partnerem, podzielcie obowiązki. Opiekujcie się maleństwem na zmianę tak, abyś Ty również mogła zregenerować się i odpocząć po nieprzespanych nocach. Jeżeli niepokoi Cię jakaś dolegliwość, albo towarzyszy ci lęk, czujesz, że sama sobie nie radzisz - zgłoś się do lekarza.

Zadbaj o siebie
Zdrowo się odżywiaj. Jeżeli poczujesz się w formie, zacznij ćwiczyć. Nawet z maleństwem. W obecnych czasach na siłowniach i w klubach fitness jest wiele zajęć skierowanych do mam i ich dzieci. Warto korzystać z tych możliwości. Dzięki uprawianiu aktywności fizycznej możesz poczuć się dużo lepiej i atrakcyjniej.

Jeżeli nie masz możliwości wychodzenia bez dziecka, warto umówić się z koleżanką na spacer z pociechą. Warto spędzać czas na świeżym powietrzu i mimo obowiązku opieki nad maluszkiem, rozmawiać z przyjaciółmi i rodziną.


Zaakceptuj siebie w "nowej wersji"
Zaakceptuj to, że Twój świat może wyglądać nieco inaczej, a Twoje ciało może mieć “pamiątki” po ciąży w postaci rozstępów, czy blizn. Staraj się dostrzec w tym wszystkim piękno i bądź sobie wdzięczna.

Wróć do strony głównej