"Jestem niewyspana, nie mam czasu". Jak znaleźć czas dla siebie, będąc młodą mamą

Fot. Shutterstock

Ewa Rąbek-Szymanowska


Pierwsze miesiące z dzieckiem to wyzwanie dla każdej młodej mamy, bo noworodek wymaga nieustannej uwagi. Czasem znalezienie kilku minut na szybki prysznic wydaje się niemożliwe, a co dopiero wygospodarowanie czasu na relaks! Jednak w życiu powinna być zachowana równowaga. Są metody, które sprawią, że odnalezienie się w nowej rzeczywistości będzie łatwiejsze. Podpowiadamy, jak znaleźć czas dla siebie, będąc młodą mamą.

Kiedy w domu pojawia się noworodek, bardzo dużo się dzieje. Młode mamy zbierają nowe doświadczenia i nieustannie się uczą, a temu wszystkiemu towarzyszy uczucie, że brakuje im czasu dla siebie. Zresztą nawet w momentach nicnierobienia, mają potrzebę sprawdzania, co u maluszka i czy na pewno jest bezpieczny. Wprowadzenie kilku zmian do codziennej rutyny może pomóc mamom odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Oto nasze propozycje:

1. Bierz prysznic bez względu na wszystko
Jakkolwiek zabawnie to brzmi, na pewno doskonale rozumiesz, o co chodzi. Wiele młodych mam powtarza, że “nie ma nawet czasu na prysznic”. To kwestia wypracowania logistyki. Można zabrać dziecko ze sobą do łazienki i pozostawić je na bujanym fotelu. Większe pociechy mogą przez pięć minut pobyć same w łóżeczku z ulubioną zabawką. Dla mamy moment prysznica może okazać się zbawienny. Kilka minut pod strumieniem gorącej wody z żelem pod prysznic o ulubionym zapachu na pewno poprawi ci samopoczucie.

2. Postaw na realistyczne oczekiwania wobec siebie
Nie musisz być perfekcyjna. Twój dom nie musi lśnić, a obiad nie musi czekać, kiedy partner wróci z pracy. Całodzienna opieka nad dzieckiem to wystarczająco absorbujące zadanie, więc nie bój się podziału obowiązków. Powiedz partnerowi, w czym potrzebujesz pomocy, a na pewno chętnie cię odciąży. Zresztą pamiętaj, że dziecko ma dwoje rodziców. Nie bierz wszystkiego na swoje barki.

3. Kiedy dziecko śpi, nie scrolluj mediów społecznościowych
Scrollowanie mediów społecznościowych pochłania czas. Zanim się obejrzysz, twoja pociecha obudzi się, a ty będziesz jeszcze bardziej zmęczona i przytłoczona zdjęciami z wakacji swoich znajomych. Zamiast tego przygotuj sobie listę rzeczy do zrobienia i konsekwentnie realizuj je przy każdej drzemce.

4. Oglądaj seriale bez wyrzutów sumienia
Mamy noworodków mają najlepszą okazję w życiu, aby bez wyrzutów sumienia obejrzeć kilkusezonowe seriale. Kiedy dziecko śpi i czuwasz nad jego drzemką w ciągu dnia, albo karmisz maluszka, możesz jednocześnie zrelaksować się przy ulubionym programie telewizyjnym.

5. Wykorzystaj spacery na rozmowy z przyjaciółmi
Spacery z wózkiem gdy dziecko uśnie mogą być dobrą okazją na zatelefonowanie do znajomych i nadrobienie towarzyskich zaległości. Jeśli sprzyja temu czas i pogoda, możecie umówić się na wspólne wyjście do parku lub kawę. Możliwości jest wiele, wystarczą chęci.

6. Pozwól innym pomagać
Niełatwo jest oddać dziecko pod opiekę kogoś z rodziny, ale czasem to jedyna okazja, aby naprawdę odetchnąć. Jeśli boisz się zostawić maleństwo bez swojego nadzoru, wybierz się z nim w odwiedziny do najbliższych lub zaproś ich do siebie. Wystarczy, że ktoś poda ci szklankę herbaty i przez chwilę zajmie się maleństwem pod twoim okiem, a ty będziesz mogła spokojnie porozmawiać i oderwać myśli od codziennych zmartwień.

Wróć do strony głównej