Skóra. Miernik zdrowia dziecka. Zobaczysz na niej nie tylko choroby wirusowe

Fot. Shutterstock

Ewa Rąbek-Szymanowska


W czasie pielęgnacji dziecka rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na jego skórę. Może ona dostarczyć wielu cennych informacji na temat stanu zdrowia pociechy. Do powstawania zmian przyczyniają się nie tylko wirusy, ale również zaburzenia ogólnoustrojowe. Oto najważniejsze informacje.

Skóra dziecka jest bardzo delikatna i ma niedostatecznie rozwinięty płaszcz ochronny, dlatego szczególnie narażona jest na różnego rodzaju podrażnienia i choroby wirusowe. Widok plamek, zaczerwienień i wykwitów nie jest więc obcy rodzicom. Potówki, prosaki i niewielkie podrażnienia znikają samoistnie, a w wielu innych przypadkach wystarczy odpowiednia maść lub krem, aby pozbyć się zmian. Niestety czasem przyczyna leży głębiej i wymagane jest specjalistyczne leczenie.
Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę.

Skóra. Miernik zdrowia dziecka

Kiedy zobaczymy zmiany skórne u naszego dziecka, nie powinniśmy panikować. Jest wiele czynników, które mogą je powodować. Ważne jest postawienie odpowiedniej diagnozy i wdrożenie leczenia.
Wykwity pojawiają się często u dzieci po kontakcie z alergenem. Wystarczy uczulający płyn do kąpieli czy proszek do prania, aby wystąpiło kontaktowe zapalenie skóry. Wówczas pojawiają się na niej drobne grudki. Można też zaobserwować suchość i łuszczenie się skóry, a dziecko skarży się na świąd, lub nawet gorączkę. W przypadku alergii pokarmowych częściej pojawia się pokrzywka, która dość szybko znika.
Jednak zmiany skórne mogą świadczyć również o atopowym zapaleniu skóry (AZS). To choroba przewlekła, na którą cierpi co dziesiąte dziecko na świecie. U dziecka, które choruje na AZS, można zauważyć nadmierne wysuszenie skóry, szczególnie w okolicach kolan i łokci.

Wśród jej przyczyn wymienia się:
• skłonności dziedziczne,
• wzrost zanieczyszczenia środowiska,
• przetworzona żywność,
• tendencje do nadmiernego wyjaławiania i odtłuszczania naskórka
poprzez środki myjące,
• środki piorące,
• częste i długie kąpiele z dodatkiem środków chemicznych,
• alergeny pokarmowe,
• stres,
• zaburzenia w budowie i funkcjonowaniu skóry,
• drobnoustroje chorobotwórcze na skórze.

W żadnym wypadku nie wolno lekceważyć tego, co pojawia się na skórze naszej pociechy. Wykwity u dzieci czasem zwiastują choroby zakaźne: ospę wietrzną, różyczkę i rumień nagły. Należy sprawdzić, czy nie towarzyszy im gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, bóle głowy i złe samopoczucie. Wysypka może pojawiać się także w przypadku sepsy, odry czy szkarlatyny, dlatego kiedy zauważysz również powyższe objawy, musisz niezwłocznie udać się do lekarza.

Wróć do strony głównej