Kiedy dziecko powinno przesypiać całą noc?

Fot. Shutterstock

Ewa Rąbek-Szymanowska


Początki macierzyństwa kojarzą się m.in. z nieprzespanymi nocami. Jednak prędzej czy później nadchodzi okres, w którym dziecko zaczyna przesypiać całą noc. Od czego to zależy i kiedy jest ten moment? Wyjaśniamy.

Sen jest dla maluszka bardzo ważny. W pierwszych tygodniach po narodzinach dziecko śpi często także w ciągu dnia. To czas regeneracji i intensywnego rozwoju. Szacuje się, że noworodek przez pierwsze tygodnie życia przesypia od 16 do nawet 20 godzin na dobę. Przebudza się, gdy ma mokrą pieluszkę, jest głodne, lub dokucza mu kolka niemowlęca. Poza tym dziecko w pierwszych tygodniach nie ma jeszcze ustalonego rytmu dnia i nocy, więc jego okresy snu i czuwania mogą występować o dowolnej porze dnia.

Wraz z wiekiem sen niemowlaka staje się bardziej regularny. Jest coraz mniej drzemek w ciągu dnia, a coraz więcej aktywności, za to śpi dłużej w nocy. To, kiedy dokładnie dziecko zacznie przesypiać całą noc to jednak kwestia bardzo indywidualna. Zwykle dzieci po ukończeniu 6. miesiąca zaczynają przesypiać już całą noc. Niektóre już w wieku 3 miesięcy są w stanie spać od sześć do ośmiu godzin w nocy. Inne, dopiero gdy skończą rok. Niemowlę karmione piersią zwykle budzi się w nocy częściej. To dlatego, że karmienie piersią kojarzy się dziecku nie tylko z zaspokojeniem uczucia głodu, lecz także z poczuciem bliskości i bezpieczeństwa. Można jednak wesprzeć dziecko w tym, by jego sen szybciej stał się regularny.

Zadbaj o odpowiednią jakość snu maluszka

Na jakość snu dziecka składa się wiele czynników. Aby ją poprawić, warto zwrócić uwagę na rutynę dnia codziennego i porę usypiania maluszka. M.in. przygotować pomieszczenie, w którym śpi dziecko: przyciemnić światło, zadbać o dobrą temperaturę powietrza (optymalne są 20-22 stopnie) i odpowiednie nawilżenie. Piżamka powinna być komfortowa, z oddychającego materiału.

Warto zadbać o rutynę. Ustalić stałe pory posiłków, układania do snu i innych aktywności (np. spacerów, czytania bajek, kąpieli). Takie rytuały ułatwiają dziecku przygotowanie się do snu. Stała pora układania w łóżeczku i powtarzanie tego samego planu co wieczór są dużym wsparciem w usypianiu dziecka.

Warto pamiętać, że na niektóre aspekty nie mamy wpływu i nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Jeśli u malucha pojawią się np. dolegliwości bólowe, może przebudzić się w nocy, a rodzic powinien wówczas wykazać się cierpliwością i wsparciem dla maluszka.

Wróć do strony głównej