Nie zawsze jest łatwo być mamą. Wskazówki, które pomogą przejść przez trudne chwile

Fot. Shutterstock

Ewa Rąbek-Szymanowska

Każdej świeżo upieczonej mamie zdarzają się gorsze dni. Pojawiają się wątpliwości dotyczące opieki nad maleństwem lub rozterki związane z tym, jak bardzo zmieniło się jej życie. Dobrze wiedzieć, jak sobie wtedy radzić.

Pojawienie się dziecka to wielka rewolucja w życiu każdej kobiety. Początki w nowej roli nie zawsze są łatwe. Niektórym mamom wszystko przychodzi bez trudu, szybko dochodzą do siebie po trudach porodu i cieszą blaskami macierzyństwa. Inne borykają się z wieloma problemami i rozterkami, potrzebują więcej czasu na odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Tu nie ma reguły. Wiele zależy też od samego maleństwa, tego, czy nic mu nie dolega, jakie ma usposobienie etc. oraz od tego, czy świeżo upieczona mama może liczyć na wsparcie najbliższych. A nawet mamom, które zdawać by się mogło zostały stworzone do macierzyństwa, zdarzają się trudniejsze momenty. Zmęczenie, stres, szalejące hormony, itp. dają w końcu o sobie znać. Podpowiadamy, jak sobie wtedy radzić.

Nie ukrywaj swoich emocji

Twoje życie kompletnie się zmieniło, nic nie będzie już takie, jak wcześniej. Jesteś odpowiedzialna za bezbronną, zależną od ciebie istotę. Czujesz, że nadmiar obowiązków cię przygniata? Przeraża cię odpowiedzialność, jaka na tobie ciąży? Tęsknisz do dawnego życia? Jest ci smutno? Masz prawo do takich myśli i odczuć i nie powinnaś czuć się winna z tego powodu. Porozmawiaj z mamami z większym stażem - przekonasz się, że nie tylko ty zmagasz się z takimi problemami. Poskarż się przyjaciółce, wyznaj partnerowi, co leży Ci na sercu. Od razu poczujesz się lepiej i przekonasz, że osoby, które cię otaczają, mają dla ciebie wiele wyrozumiałości.

fot. Shutterstock


Nie wstydź się prosić o pomoc

Jesteś dobrą mamą (może jeszcze niezbyt doświadczoną) i nikomu nie musisz tego udowadniać. Nie udawaj, że rola mamy jest dla ciebie łatwa, jeśli czujesz, że tak nie jest. Masz prawo do ogromnego zmęczenia - trudy porodu, nieprzespane noce, stres robią swoje. Jeśli możesz poprosić kogoś o pomoc, nie rezygnuj z tego w obawie, że ktoś pomyśli, że sobie nie radzisz. Gdy czujesz, że musisz uciąć sobie drzemkę - nie wahaj się poprosić o to, żeby ktoś w tym czasie zajął się dzieckiem - mamę, przyjaciółkę, partnera. Ułatwiaj sobie życie na wszystkie dostępne dla ciebie sposoby, np. zamów jedzenie z dostawą, zamiast gotować obiad.

Sięgaj po sprawdzone rozwiązania, które pomagają na co dzień

W życiu każdej młodej mamy zdarzają się kryzysowe sytuacje, które wymagają interwencji. Dziecko ma kolkę i ciągle płacze? Podaj mu sprawdzony środek, zastosuj się do porad i wskazówek bardziej doświadczonych mam. Dokucza Ci ból pleców podczas karmienia piersią? Skonsultuj się z położną laktacyjną - być może przyjmujesz niewłaściwą pozycję i niepotrzebnie obciążasz kręgosłup. A może warto zainwestować w wygodną poduszkę do karmienia? Maleństwo ma problemy z usypianiem? Pomoże konsultantka snu.

fot. Shutterstock


Zadbaj o siebie

Pamiętaj, że szczęśliwa mama, to dobra mama. Kiedy na świecie pojawia się dziecko, większość kobiet zapomina o swoich potrzebach, całkowicie koncentrując się na maleństwie. To zrozumiałe, ale w tym wyjątkowym czasie także i one potrzebują wiele troski. Nie zapominaj o wymaganych badaniach, w tym kontrolnej wizycie u ginekologa. Dobrze jest także wybrać się do dentysty i sprawdzić, czy nie pojawiły się nowe ubytki. Jeśli potrzebujesz iść do fryzjera lub kosmetyczki, postaraj się znaleźć na to czas. Spacer? Kino? Spotkanie z przyjaciółkami? Do przyjemności wciąż masz prawo, a oderwanie się od nowych obowiązków nawet na kilka chwil z pewnością dobrze ci zrobi.

Wróć do strony głównej