Pięć skutecznych sposobów na kolkę niemowlęcą

Fot. Shutterstock

Ewa Rąbek-Szymanowska


Kolka niemowlęca to zaburzenie czynnościowe przewodu pokarmowego, występujące we wczesnym okresie niemowlęcym. Jest prawdziwym utrapieniem dla wielu rodziców, którzy słysząc płacz malca i widząc grymas bólu na jego twarzy, często nie wiedzą, w jaki sposób mogą mu ulżyć.

Kolka występuje u dzieci najczęściej pomiędzy czwartym a szóstym tygodniem życia. Maluszek, który przechodzi atak kolkowy zaczyna napinać mięśnie, wiercić się niespokojnie, podciągać kolanka do góry i głośno płakać. Płacz stanowi pierwszą formę komunikowania się dziecka z otoczeniem. W ten sposób informuje ono opiekunów o swoich emocjach, potrzebach i dyskomforcie. W przypadku kolki jest on jednak naprawdę długotrwały. Mówi się nawet o trzech regułach, bo trwa trzy godziny dziennie, występuje przynajmniej trzy dni w tygodniu i powraca przynajmniej w ciągu trzech tygodni. Rodzice powinni mieć na względzie, że kolka jest to naturalna (choć bardzo uciążliwą) przypadłość. Istnieją jednak metody, dzięki którym mogą pomóc malcowi. Poniżej wypisaliśmy pięć skutecznych sposobów, aby ulżyć dziecku w tym trudnym czasie.

Kojące dźwięki

Dźwięki, które przypomną malcowi czas spędzony w brzuszku mamy mogą działać na niego kojąco. Mowa tu o białych szumach, budzących skojarzenie z odgłosem przepływu wód płodowych lub biciem serca. To jednostajne dźwięki, takie jak np. szum odkurzacza, suszarki, czy fal. Dzięki nim malcowi łatwiej będzie się zrelaksować i zasnąć.

Bliskość mamy

W tym trudnym okresie dla dziecka istotna jest bliskość mamy. Powinno czuć jej zapach, ciepło, dzięki czemu poczuje się bezpiecznie. Noś pociechę na rękach, przytulaj ją i kołysz. Rytmiczne ruchy również mogą skojarzyć się dziecku z czasem spędzonym w brzuszku, a kołysanie pomoże ukoić wrażliwy układ nerwowy. Można także otulić dziecko w kocyk lub różek, śpiewając mu przy tym cichą kołysankę. Wiele maluszków w ciasnej przestrzeni czuje się bezpieczniej, przez co szybciej się uspokaja.

Wypróbuj krople

Na rynku dostępne są również specjalne preparaty przeznaczone dla niemowląt. Warto sięgnąć np. po krople, dzięki którym zdołamy rozwiązać problem wzdęć i gazów nadmiernie nagromadzonych w jego brzuszku. Dobre będą te zawierające w swoim składzie symetykon - składnik, który pozwoli zmniejszyć napięcie pęcherzyków gazu, zawartych w masach pokarmowych oraz w śluzie przewodu pokarmowego, powodując ich pękanie. W rezultacie uwolnione gazy mogą zostać wchłonięte przez ściankę jelita lub usunięte z przewodu pokarmowego.

Ogrzej brzuszek

Ciepło pomaga na różne bóle i może sprawdzić się także w przypadku dolegliwości kolkowych u niemowląt. Powinno pomóc rozluźnić napięte mięśnie wokół jelit, dzięki czemu oddawanie gazów stanie się łatwiejsze. Brzuszek maluszka można ogrzać np. poprzez stosowanie ciepłych okładów. Można również sięgnąć po termofor dziecięcy z dość ciepłą, ale nie za gorącą wodą. Alternatywą dla okładów jest relaksująca kąpiel. Rodzice powinni jednak pamiętać o tym, aby brzuszek leżącego w wanience malca był całkowicie zanurzony.

Wykonuj masaże brzuszka

Dotyk mamy działa na dziecko kojąco, a uciskanie brzuszka stymuluje ruchy robaczkowe jelit i przyspiesza uwalnianie gazów z organizmu. Do masażu najlepiej przystąpić, gdy maluszek jest wyspany i najedzony, a od ostatniego karmienia minęło przynajmniej pół godziny (dzięki temu zapobiegniemy ulewaniu się pokarmu). Nim rozbierzemy maluszka, powinniśmy upewnić się, czy w pokoju panuje odpowiednia temperatura. Jeżeli jest zbyt zimno, warto dogrzać je np. przenośnym grzejnikiem. Podczas masażu należy naprzemiennie przesuwać dłońmi od klatki piersiowej w dół, powtarzając tę czynność sześć razy. Następnie należy przyciągnąć do brzuszka zgięte nóżki malca, pilnując, by nie podnosić jego pupy do góry (najlepiej jak by malec pozostał w tej pozycji na około 7 sekund). W dalszej kolejności można półkolistymi ruchami przesuwać dłońmi po brzuszku malca prawą dłonią, zaś lewą zataczać kółeczka na jego ciele, kończąc na dolnej części brzuszka. Aby był skuteczny, masaż należy powtarzać około trzech razy dziennie.

Wróć do strony głównej