To tylko zaparcie? Jak łagodzić dolegliwości w zależności od wieku dziecka

Fot. Shutterstock

Ewa Rąbek-Szymanowska


Dolegliwości ze strony układu pokarmowego to jedne z najczęstszych, jakie dokuczają dzieciom w różnym wieku. Podpowiadamy, jak im wtedy skutecznie pomóc.

Niedojrzały układ pokarmowy u noworodków i niemowlaków bywa powodem przykrych dolegliwości. Do tych najczęstszych należy kolka, która potrafi porządnie dać się maluszkowi we znaki, a płacz cierpiącego dziecka z kolei doprowadza do rozpaczy rodziców. Alergie pokarmowe i nietolerancje laktozy także powodują wiele dolegliwości, wymagają konsultacji z lekarzem i zastosowania odpowiedniej diety. Dzieciom często dokuczają także zaparcia. Pojawiają się w każdym wieku i mogą mieć różne przyczyny. Podpowiadamy, jak sobie z nimi radzić.

Fot.: Shutterstock


Zaparcia u noworodków i niemowlaków

Zaparcie to zbyt długi odstęp między jednym wypróżnieniem i drugim. Jest bardzo uciążliwą dolegliwością, a u najmłodszych dzieci także i trudną do rozpoznania, bo organizm każdego maluszka funkcjonuje nieco inaczej. Niektóre niemowlaki wypróżniają się kilka razy na dobę, inne, najczęściej te karmione piersią, mogą załatwiać się tylko kilka razy w tygodniu i czuć doskonale. W przypadku noworodków i niemowlaków zaparcia rozpoznajemy więc nie tyle po częstotliwości oddawania stolca, ale jego konsystencji i ewentualnego wysiłku. Jeśli więc maluszek załatwia się z widocznym trudem i bólem, a kupka jest duża i twarda, do tego ma wzdęcia i ewidentnie boli go brzuszek – najpewniej mamy do czynienia z zaparciem. W takiej sytuacji należy rozważyć zmianę mleka modyfikowanego - jeśli jest nim karmiony i dopajać go letnią wodą Można też masować brzuszek (okrągłymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara), robić ciepłe okłady i zachęcać do aktywności. Jeśli to nie pomoże, po konsultacji z lekarzem, można sięgnąć po czopki glicerynowe dla dzieci. Rodzice niemowlaków, którzy nie mają jeszcze wprawy we wsadzaniu czopków, mogą poprosić o pomoc pediatrę lub położną środowiskową.

Wróć do strony głównej