Kiedy zaczyna się kolka u dziecka? Nie tak łatwo rozpoznać problem

Fot. Shutterstock

Ewa Rąbek-Szymanowska


Kolka niemowlęca to problem wielu dzieci. Cierpią przez nią nie tylko maluchy, lecz także ich rodzice. Kolka wiąże się z płaczem, nieprzespanymi nocami i lękiem. Na szczęście nie jest to nic poważnego i mija. Wyjaśniamy, kiedy pojawia się problem i jak go rozpoznać.
Kiedy pojawia się kolka niemowlęca i jakie są jej przyczyny?
Kolka niemowlęca może pojawić się już około 2. tygodnia życia, jej szczyt występowania przypada na 6. tydzień życia i trwa do końca 3 - 5. miesiąca. Napady najczęściej występują wieczorem. Nie wiadomo, co jest dokładnie przyczyną. Zakłada się, że może mieć ona związek z niedojrzałością układu pokarmowego i neuroendokrynnego jelit (układu nerwowego odpowiadającego za czucie trzewne), czy np. napiętą atmosferą w rodzinie.

Jak rozpoznać, że dziecko ma kolkę? Głównym symptomem jest intensywny płacz i niepokój. Jednak płacz może być związany z niezaspokojonymi potrzebami dziecka, lub z chorobą. Kluczowe jest zatem, aby wykluczyć te przyczyny płaczu u dziecka, np. sprawdzając temperaturę, sprawdzając czy pieluszka jest mokra, próbując nakarmić maluszka lub go przytulić. Jeśli wówczas płacz nie ustaje, to może być znak, że nasza pociecha cierpi na kolkę niemowlęcą. Dodatkowymi objawami kolki mogą być: napięty brzuszek i prężenie się dziecka.

Jak poradzić sobie z kolką niemowlęcą?

Gdy wasza pociecha zmaga się z kolką niemowlęcą, możecie wykorzystać znane sposoby jak tulenie, masaż brzuszka, kołysanie, ciepłe okłady, czy włączanie maluszkowi melodii, tzw. białego szumu. U dziecka można też zastosować krople doustne zawierające symetykon. Te kroki pozwolą maluszkowi się zrelaksować i przyniosą ulgę.

Postarajcie się zachować spokój. Dziecko wyczuwa lęk rodziców

Kolka niemowlęca to problem nie tylko dziecka, lecz także rodziców. Możecie wówczas odczuwać lęk, zmęczenie, poczucie niemocy. Ważne jest byście się wzajemnie wspierali w tych trudnych momentach. Warto umówić się z partnerem na podział obowiązków i zajmowaniem się dzieckiem na zmianę. Przypominajcie sobie, że kolka niemowlęca to nic poważnego i mija samoistnie zwykle do 5. miesiąca życia*.

* dr med. Jacek Mrukowicz, Skuteczność różnych metod leczenia kolki niemowlęcej - metaanaliza, Medycyna Praktyczna Pediatria 2001/01

Wróć do strony głównej