Kolka niemowlęca to częsty problem. Jak pomóc maluszkowi?

Fot. KieferPix/ Shutterstock.com

Maja Kołodziejczyk

Kolka niemowlęca jest jednym z najczęstszych powodów płaczu u małych dzieci. Towarzyszy jej grymaszenie, rozdrażnienie, ból brzucha oraz wzdęcia. Rodzice często nie wiedzą, jak mogą wówczas ulżyć maleństwu i je wyciszyć.

Kolka to czynnościowe zaburzenie przewodu pokarmowego występujące we wczesnym okresie niemowlęcym. Szacuje się, że cierpli na nią nawet 70 proc. dzieci między 3. tygodniem a 5. miesiącem życia. Wśród typowych objawów kolki można wymienić wzdęcia brzuszka, przykurczanie nóżek, napady płaczu, grymaszenie i rozdrażnienie. Opisywane objawy pojawiają się minimum trzy razy w tygodniu i trwają przez około trzy godziny dziennie. Trudno określić jedną przyczynę kolki. Mogą to być nietolerancje pokarmowe, niedojrzałości układy pokarmowego, nadmierne gazy oraz nieprawidłowa metoda karmienia. Komfort i dobre samopoczucie dzieci są priorytetem rodziców. Niestety, nie zawsze wiedzą, w jaki sposób mogą im je zapewnić. Poniżej wypisaliśmy kilka cennych porad.

Ogrzanie brzuszka

Dobrym sposobem, by ulżyć dziecku, jest rozgrzanie jego brzuszka. Można to zrobić z pomocą ciepłego ręcznika (możemy wcześniej położyć go na kaloryferze) lub małego termoforu. Dobrym pomysłem może okazać się również przygotowanie dziecku ciepłej, relaksującej kąpieli.

Masaże antykolkowe

Ukojenie może przynieść także delikatny masaż antykolkowy, który nie tylko ukoi i wyciszy malca, ale także pomoże na dokuczliwe gazy i wzdęcia. Najlepiej przystąpić do niego co najmniej pół godziny od karmienia, aby zapobiec ulewaniu. Zaczynamy od rozebrania dziecka, zdjęcia mu pieluszki i ułożenia w przewijaku. Następnie należy nałożyć na ręce oliwkę dla dzieci i energicznie ją rozetrzeć, aby nagrzań skórę. Masaż powinno się wykonywać płaską dłonią, kolistymi ruchami i zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aby malcowi było łatwiej oddać gazy. Następnie należy przeciągnąć rękami po bokach maluszkach, najpierw po jednej, a następnie po drugiej stronie. Dodatkowo ulgę może przynieść także położenie dziecka na pleckach i powolne podginanie jego kolan, dzięki czemu rozluźni brzuszek.

Kojące dźwięki

Dodatkowym czynnikiem potęgującym objawy kolki, jest stres związany z nową sytuacją.
Dziecko poczuje się lepiej, jeżeli pomożemy mu pozbyć się wszelkich negatywnych emocji. Kojące bywają spokojne, monotonne dźwięki, dzięki którym dziecko się wyciszy. Może to być szum morskich fal, włączona cicho suszarka lub misie szumisie, które naśladują odgłosy prenatalne, do których dziecko przywykło, będąc w brzuszku mamy. Warto również pocieszyć maluszka podając mu ulubioną przytulankę i śpiewając cichą kołysankę, co zminimalizuje napięcie i ukoi nerwy.

Fot. alexkich/ Shutterstock.com


Krople dla niemowląt

Chcąc, by maluszek jak najłagodniej przetrwał kolki, rodzice mogą sięgnąć po krople, dzięki którym malec łagodniej przejdzie ten trudny okres. Na rynku dostępne są produkty przeznaczone dla niemowląt, które skutecznie rozbijają zalegające we wnętrzu jelit pęcherzyki gazu, umożliwiając ich łatwiejsze usuwanie z organizmu.

Kołysanie

Samopoczucie malca może poprawić także bliskość rodzica. Dzieci lubią być kołysane i bujane. Przywykły do tego uczucia przebywając dziewięć miesięcy w brzuszku mamy. Jeśli niemowlę płacze, warto przytulić je i rytmicznie kołysać. Rodzice powinni mieć jednak na uwadze, że kolki będą wracać i nie powinni przejmować się, gdy mimo wszelkich starań, malec będzie płakał. Nasz stres, niepokój i ogólny nastrój jest odczuwany przez dziecko i również wpływa na jego samopoczucie.

Wróć do strony głównej