Kolka niemowlęca. Jakie są jej objawy i przyczyny?

Fot. AlohaHawaii/ Shutterstock

Aleksandra Szarpak

Kolka niemowlęca to powszechny problem wśród dzieci. Może pojawiać się około 5-6 tygodnia życia i powodować niepokój i płacz u maluszka. Jak rozpoznać, że dziecko ma kolkę i jakie mogą być jej przyczyny? Wyjaśniamy. Podpowiadamy też, jak można pomoc maluszkowi.

Objawy kolki niemowlęcej

Jak rozpoznać kolkę niemowlęcą? Może na nią wskazywać niepokój i płacz, nieustępujący po zaspokojeniu podstawowych potrzeb takich jak wymiana pieluchy, nakarmienie dziecka, czy przytulenie. Dodatkowo dziecko może mieć podczas kolki napięty brzuszek, podkurczać nóżki i się prężyć. Jednocześnie nie wykazuje objawów chorobowych.
Co przyczynia się do powstawania kolek niemowlęcych?
Przyczyny kolek u niemowląt nie są do końca znane. Uważa się, że do ich powstawania mogą przyczyniać się zaburzenia czynności przewodu pokarmowego (wynikający z niedojrzałości, albo np. napiętej atmosferze w domu). Możliwe, że kolkę powoduje zbyt gwałtowne jedzenie, czy połykanie zbyt dużej ilości powietrza. Nietolerancja pokarmowa na jeden ze składników diety karmiącej mamy, nietolerancja laktozy lub alergia pokarmowa na białka mleka krowiego także może mieć znaczenie. Do powstawania kolki może przyczyniać się także zbyt napięta atmosfera w domu. Rodzic ani lekarz nie są jednak w stanie stwierdzić, co dokładnie powoduje kolkę u maluszka. Na szczęście wiadomo, jak można złagodzić jej objawy.

Co pomaga podczas kolki niemowlęcej?

Jeśli rodzic podejrzewa, że dziecko może mieć kolkę, przede wszystkim powinien zachować opanowanie i spokój. Niemowlę może wyczuć stres rodzica, przez co kolka może się przedłużać. Warto zatem dać maluszkowi bliskość (przytulić go). Gdy nosimy dziecko, powinniśmy trzymać je tak, aby głowa znajdowała się wyżej niż reszta ciała. Brzuszek natomiast powinien przylegać do przedramienia rodzica. Taka pozycja pomoże odprowadzić nadmiar gazów.

Ogrzewanie brzuszka

Aby rozluźnić mięśnie wokół jelit, co ułatwi dziecku oddawanie gazów i ulży podczas kolki niemowlęcej, warto ogrzać jego brzuszek. W tym celu można przyłożyć maluszkowi termofor z dość ciepłą (ale nie gorącą!) wodą. Jeśli nie posiadamy termoforu, możemy przykładać na zmianę (po wystygnięciu) przeprasowane żelazkiem tetrowe pieluszki. Niektórym niemowlętom ulgę przynosi ciepła kąpiel. Ciepłe okłady najbezpieczniej jest przykładać przez ubranko. Nie ma wtedy ryzyka poparzenia skóry.

Biały szum na ukojenie

Dźwięki podobne do tych z brzucha matki, tzw. biały szum, uspokaja maluszka. Gdy dziecko go usłyszy, łatwiej będzie mu się zrelaksować, a to złagodzi bóle brzucha. W sieci dostępne są nagrania, które można włączyć podczas przytulania dziecka.

Masaż brzuszka i pleców

Masaż jest kolejnym dobrym sposobem na kolkę u dziecka. Pobudza perystaltykę jelit i przyspiesza usuwanie gazów, a także pomaga się maleństwu uspokoić. Jak wykonać dziecku masaż? Warto zacząć od pleców. Maluszka trzeba trzymać w taki sposób, aby nóżki były podkurczone, a brzuszek dotykał klatki piersiowej mamy. Jedną ręką należy przytrzymywać dziecko, a drugą delikatnie masować plecy okrężnymi ruchami (bez ucisku). Po kilku minutach warto przejść do masażu brzuszka. Można ułożyć pociechę w pozycji jak do karmienia i ręką masować mu brzuszek ruchami okrężnymi zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara (od prawej strony do lewej).

Fot. Zalena Photo/ Shutterstock


Ostrożne karmienie piersią

Skoro jedną z potencjalnych przyczyn kolki niemowlęcej jest zbyt łapczywe jedzenie, picie. Warto przystawiać dziecko powoli do piersi lub karmić z krótkimi przerwami na odbijanie. Karmiące piersią mamy powinny także zwrócić uwagę na swoją dietę. Czy znajdują się w niej produkty, które mogą uczulać? (np. mleko, pieczywo lub jakiś owoc). Warto zrezygnować z tych potencjalnie uczulających na dwa lub trzy tygodnie. Jeśli w tym czasie nastąpi poprawa, to znaczy, że przyczyną mogła być nietolerancja. Jeżeli dziecko jest karmione butelką, warto zadbać, aby miała specjalne zaworki odpowietrzające, dzięki którym może ssać powoli i jednostajnie, bez połykania powietrza i zachłystywania się.

Odpowiednie leki

W walce z kolką niemowlęcą pomóc może podanie odpowiedniego leku, np. preparatu zawierającego simetikon (symetykon) lub dimetikon (dymetykon), który jest rodzajem silikonowej, oleistej cieczy, obojętnej chemicznie. Pomaga pozbyć się gazu z przewodu pokarmowego maluszka i tym samym przynosi mu ulgę.

Wróć do strony głównej