Jak podzielić opiekę nad niemowlęciem między młodymi rodzicami?

Fot. Shutterstock

Ewa Rąbek-Szymanowska

Podział obowiązków rodzicielskich nie zawsze jest oczywisty. Mama i tata muszą ustalić, za co każde z nich będzie odpowiedzialne, w czym mają sobie pomagać etc. Dzięki temu unikną chaosu, a pierwsze chwile z maleństwem w domu będą dużo spokojniejsze.

Narodziny pociechy to jednocześnie początek urlopu macierzyńskiego. W większości przypadków to mama zostaje z dzieckiem w domu. Poza tym, jeśli maluszek jest karmiony piersią, siłą rzeczy wymaga stałej jej obecności. Tym samym większość obowiązków związanych z dzieckiem spoczywa na barkach kobiety. Są jednak czynności, którymi można się podzielić ze świeżo upieczonym tatą. Podpowiadamy, jak to zrobić, żeby możliwie szybko i skutecznie zapanować nad chaosem, jaki zwykle pojawia się w domu razem z maleństwem.

Trzeba się dogadać

Podział obowiązków rodzicielskich, a także tych domowych, bywa powodem nieporozumień między zmęczonymi, przejętymi nową sytuacją rodzicami. Z czasem opracują optymalny dla siebie system, ale póki jeszcze to nie nastąpi, ważne, aby wykazywali oni względem siebie empatię i wyrozumiałość. Kobieta po trudach ciąży i porodu ma prawo być wykończona i oczekiwać wsparcia, jednak i dla świeżo upieczonego taty sytuacja jest nowa, stresująca i męcząca. Warto to wszystko dokładnie omówić i zaplanować.

Nocnymi dyżurami można się podzielić

Jeśli maluszek jest karmiony piersią, to nocne pobudki są zadaniem mamy. Jeżeli jednak pije mleko modyfikowane, rodzice mogą się podzielić “nocnymi dyżurami” przy dziecku. Tata z pewnością szybko opanuje tajniki przygotowania mleka i podania maluszkowi butelki. Dla kobiety, której w pierwszych miesiącach życia dziecka zmęczenie towarzyszy niemal nieustannie, będzie to wielkie odciążenie i okazja do zregenerowania sił w czasie nieprzerwanego, nocnego odpoczynku.

Fot.: Shutterstock


Spacery razem lub osobno

Spacer z dzieckiem śpiącym w wózku to dla świeżo upieczonej mamy doskonała okazja, żeby trochę się poruszać, dotlenić i zrelaksować. Na spacer można też zabrać tatę, o ile nie jest wtedy w pracy. Jeśli jednak kobieta ma np. za sobą nieprzespaną noc i w perspektywie kolejną podobną, czuje, że musi odpocząć, na spacer może się udać tata, umożliwiając partnerce drzemkę.

Wieczorne rytuały mamy i taty

Kąpiel, karmienie, usypianie to czynności, którymi rodzice z powodzeniem mogą się podzielić. Na początku, szczególnie w czasie kąpieli, mama i tata noworodka czują się pewniej, gdy wszystkie czynności pielęgnacyjne wykonują wspólnie. Gdy sytuacja nie wymaga już obecności obojga rodziców, dobrze, jeśli jeden z nich w tym czasie zajmie się np. sprzątaniem, przygotowaniem kolacji, czy wyjdzie zrobić zakupy.

Warto unikać rutyny

Wielu młodych rodziców skarży się, że wraz z pojawieniem się dziecka, w ich życie rodzinne wkradła się rutyna. Warto więc wymieniać się obowiązkami. Jeśli to mama zwykle kąpie i karmi dziecko, a tata w tym czasie zajmuje się sprzątaniem lub gotowaniem, można co kilka dni “zamieniać się” obowiązkami. W weekendy dobrze zadbać o to, żeby w ciekawy sposób spędzić wspólnie czas, jednak każdy z rodziców powinien mieć go też trochę tylko dla siebie.

Wróć do strony głównej