Dlaczego twoje dziecko płacze? Sześć najczęstszych przyczyn

Fot. Natalia Lebedinskaia/ shutterstock.com

Maja Kołodziejczyk

Pierwsze chwile spędzone z maluszkiem są dla rodziców szczęśliwe, ale również bardzo niepokojące. Często martwią się, słysząc płacz dziecka i nie mogąc odgadnąć jego powodu. Wyjaśniamy, na jakie sygnały powinni wówczas zwrócić uwagę.

Płacz dziecka jest jego pierwszą formą komunikowania się z otoczeniem. Malec, który nie potrafi jeszcze mówić, nie jest przecież w stanie werbalnie poinformować rodziców o swoim samopoczuciu. Przez łzy może sygnalizować poczucie dyskomfortu, ból lub daną potrzebę. W artykule wymieniamy sześć najczęstszych przyczyn płaczu niemowlęcia, które mogą być cenną wskazówką dla rodziców.

Nieodpowiednia temperatura

Często zdarza się, że dzieci płaczą, gdy jest im za zimno lub za gorące. Na początku wydawane przez nich odgłosy mogą przypominać marudzenie lub zadyszkę, by dopiero po chwili przemienić się w szloch. Rodzice powinni przyjrzeć się wówczas ciałku dziecka. Sprawdzić, czy jest rozgrzane i czy na policzkach wystąpiły rumieńce. Jeżeli kark malca jest ciepły i spocony warto zabrać kołderkę, albo zdjąć dodatkową warstwę ubrań. Paradoksalnie, do przegrzania często dochodzi w chłodne dni, gdy mamy i ojcowie chcą uchronić pociechę przed zimnem, nadmiernie ją otulając. Natomiast, gdy dziecku jest zimno, na jego rączkach możemy zauważyć gęsią skórę. Ponadto może mieć zimny nos i ręce.

Ząbkowanie

To etap przez który musi przejść każde dziecko. Niestety, wyrzynanie się ząbków jest bardzo bolesne i może towarzyszyć mu nawet gorączka. Wówczas malec obficie się ślini, a chcąc sobie ulżyć, wkłada do buzi różne przedmioty. Żeby sprawdzić, czy dziecko ząbkuje, najlepiej zajrzeć mu do buzi i sprawdzić, czy jego dziąsła są rozpulchnione i czerwone. Zazwyczaj ząbkowanie zaczyna się koło 6. miesiąca życia, choć bywa, że jego objawy występują wcześniej. Chcąc ulżyć maluszkowi, rodzice mogą posmarować jego dziąsła specjalnym łagodzącym żelem, albo podać mu chłodny gryzak. W niektórych sytuacjach można także rozważyć podanie dziecku przeznaczonego dla niemowląt leku.

Głód

To jedna z najczęstszych przyczyn płaczu u dzieci, którą szczególnie łatwo rozpoznać. Malec zaczyna najpierw pochlipywać i kwilić. Może również oblizywać wargi, mlaskać i wkładać rączki do buzi. Niemowlak zwykle płacze, gdy od ostatniego karmienia minęły około trzy godziny. Jeżeli po podaniu mleka płacz ustanie, to znak dla rodziców, że dobrze odczytali intencje swojej pociechy.

Fot. Veronika Zelenina/ shutterstock.com


Brudna pieluszka

Przez płacz dzieci alarmują także rodziców o dyskomforcie związanych z nieświeżą pieluszką. To obok głodu druga najczęstsza przyczyna, dla której niemowlęta zaczynają zalewać się łzami. Mamy i ojcowie powinni mieć jednak na uwadze, że nie wszystkim dzieciom w pierwszej chwili przeszkadza brudna pieluszka i należy często weryfikować, czy nie wymaga zmiany. W innym przypadku może podrażnić skórę dziecka, doprowadzając do bolesnych odparzeń.

Problemy brzuszkowe

Charakterystyczną dolegliwością dla niemowląt przed 5. miesiącem życia jest kolka jelitowa. Jeżeli płacz dziecka jest głośny i piskliwy, jego przyczyną może być silny ból. Rodzice powinni zwrócić uwagę na ciałko malca. To, czy jest sztywne i czy na jego twarzy pojawia się grymas. Kolkom często towarzyszy ulewanie się pokarmu oraz głośne gazy. Aby ulżyć maleństwu, można nosić je na rękach tak, by główka znajdowała się wyżej od reszty ciała. Pomocne bywają również masaże brzuszka oraz ogrzewanie go ciepłym ręcznikiem. Aby ulżyć dziecku, można także sięgnąć po przeznaczone dla niemowląt krople na wzdęcia, które rozbiją zalegające we wnętrzu jelit pęcherzyki gazu, umożliwiając ich łatwiejsze usuwanie z organizmu.

Potrzeba bliskości

Płacz dziecka może być także sposobem na przywołanie rodzica i zakomunikowanie mu chęci przytulenia. Niemowlęta chcą widzieć swoich opiekunów, czuć ich zapach, ciepło oraz bicie serca. Brak zainteresowania może rozzłościć malca, ale jego gniew ustanie, gdy zostanie wzięty na ręce i ukolysany.

Wróć do strony głównej